Doradcy podatkowi radzą wystąpić w tej sprawie o interpretację podatkową.
Chodzi o zmienioną umowę pomiędzy Polską a Luksemburgiem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podatkiem od dochodu i majątku. Protokół zmieniający tę umowę wszedł w życie 25 lipca br.
– Problem dotyczy zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania, jaka została zawarta w przepisach wprowadzających Protokół – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Bartosz Głowacki, doradca podatkowy z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Po zmianach dywidenda będzie opodatkowana podatkiem u źródła w Luksemburgu, ale jednocześnie będzie opodatkowana podatkiem w Polsce, z zaliczeniem tych kwot podatku, które zostały w Luksemburgi zapłacone.
We wcześniejszym brzmieniu Konwencji pomiędzy Polską z Luksemburgiem dywidendy wypłacane pomiędzy spółkami mogły podlegać opodatkowaniu 5-proc. podatkiem od źródła, czyli w Luksemburgu, jeżeli pomiędzy spółkami istniało 25-proc. powiązanie kapitałowe. Po zmianach, dywidendy będą zwolnione z podatku u źródła w przypadku, gdy ich właścicielem jest spółka (inna ni ż spółka osobowa), która w momencie wypłaty dywidendy posiada lub będzie posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendy przez nieprzerwany 24-miesięczny okres.
Problemy z terminem wejścia nowych rozwiązań
Nie wiadomo jednak, kiedy zmiany w tej kwestii wejdą w życie, Protokół jest w tej materii nieprecyzyjny. W myśl jego przepisów stosuje się go do podatków potrącanych u źródła, do dochodu osiąganego w pierwszym dniu lub po tym dniu, drugiego miesiąca następującego po dacie, w której Protokół wejdzie w życie, czyli od 1 września 2013 r. Protokół stosuje się także w odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu oraz podatków od majątku, do podatków pobieranych za jakikolwiek rok podatkowy rozpoczynający się w dniu 1 stycznia lub po tym dniu, w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym Protokół wejdzie w życie, tj. od 1 stycznia 2014 r.
– Przepisy nie są sformułowane w jasny sposób na tyle, żeby móc kategorycznie stwierdzić, że od 1 września 2013 r., tak jak pojawiają się niektóre opinie, stosujemy również poza zmienionymi stawkami podatku u źródła metody unikania podwójnego opodatkowania do dochodów objętych opodatkowaniem podatkami u źródła – podkreśla doradca podatkowy.
Według interpretacji ministra finansów dotyczącej tej kwestii, podatnicy powinni już teraz stosować zasady zmienionej umowy.
– Minister finansów stwierdził w tej interpretacji, że takie dywidendy podlegają opodatkowaniu już dzisiaj w Polsce, przy zaliczeniu luksemburskiego podatku na poczet polskiego podatku dochodowego – mówi Bartosz Głowacki.
Brak precyzyjnych przepisów w tej sprawie to duża trudność dla podatników, którzy będą mieli problem ze złożeniem prawidłowego zeznania podatkowego i rozliczeniem podatku od dywidendy. W tym celu warto wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej.
– Mamy więc czas do końca kwietnia 2014 r., kiedy osoby fizyczne będą miały obowiązek złożyć zeznanie roczne za 2013 rok w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wówczas będą musiały sobie odpowiedzieć na pytanie – co z tą dywidendą z Luksemburga, którą otrzymały w okresie od września do grudnia 2013 roku? Czy wykazać ją w zeznaniu do opodatkowania i zaliczyć ewentualnie luksemburski podatek, czy jednak tego nie robić, bo stare zasady będą jeszcze do końca 2013 roku obowiązywały – podkreśla ekspert.
Nowa stawka podatku dla odsetek i należności licencyjnych
Protokół przewiduje również, że opodatkowanie dochodów z odsetek w państwie, w którym powstają, wyniesie 5 proc. kwoty odsetek brutto. Natomiast w przypadku należności licencyjnych, ich opodatkowanie nie może przekroczyć 5 proc. kwoty brutto w państwie, w którym powstają, jeżeli ich właściciel ma miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy w drugim państwie. Dotychczas stawka podatku u źródła w obu wypadkach wynosiła 10 proc.
– Z punktu widzenia polskiego podatnika kwestia należności licencyjnych i odsetek nie ma tak naprawdę dużego znaczenia, ponieważ podatnik i tak deklarował w Polsce uzyskiwane z Luksemburga odsetki czy należności licencyjne do opodatkowania z 19 proc. podatkiem i odliczy następnie na poczet tego podatku podatek, który został pobrany w Luksemburgu. Dlatego to, czy Luksemburg pobrał 10 czy 5 proc., to matematycznie nie powinno mieć większego znaczenia dla podatnika – podsumowuje Bartosz Głowacki.