Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących milczącej interpretacji złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.
Co kwestionowała RPO?
Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionowała zgodność z konstytucją art. 14o § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Artykuł przewiduje, że w przypadku niewydania interpretacji indywidualnej w terminie maksymalnie do trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku uznaje się, iż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, zostaje wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska podatnika w pełnym zakresie. Jest to tzw. milcząca interpretacja.
W myśl przepisów Ordynacji podatkowej do trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji nie są wliczane terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności oraz okresy opóźnień spowodowane z przyczyn niezależnych od organu (w tym z winy wnioskodawcy).
Rzecznik Praw Obywatelskich we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wskazała, że pojęcie „wydanie interpretacji” ma kilka znaczeń i budzi wątpliwość, czy oznacza to jej sporządzenie, czy też jej sporządzenie i doręczenie.
W ocenie RPO przez niewydanie interpretacji indywidualnej w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez organ podatkowy należy rozumieć niesporządzenie jej w tym terminie na piśmie. Zatem podatnik działając w zaufaniu do „milczącej" interpretacji może nie mieć świadomości, że w jego sprawie dokument został sporządzony, lecz jeszcze nie doręczony. W efekcie - zdaniem RPO - kwestionowane przepisy uniemożliwiają podatnikom uzyskanie informacji w zakresie daty wejścia w życie „milczącej" interpretacji podatkowej. W wyniku tego podatnik pozbawiony jest ochrony związanej z wydaniem interpretacji przewidzianej w przepisach Ordynacji podatkowej.
Moment wydania interpretacji
W wyroku z 25 września br. Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją przepisy dotyczące milczącej interpretacji i stwierdził, że o dochowaniu terminu załatwienia „sprawy interpretacji” decyduje moment sporządzenia interpretacji indywidualnej zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach Ordynacji podatkowej.
Trybunał zasygnalizował Sejmowi także wprowadzenie zmian w prawie, które wdrożą formę informowania przez organy podatkowe podatników, że interpretacja indywidualna w ich sprawie została wydana (sporządzona oraz podpisana) przed upływem trzech miesięcy od otrzymania wniosku, jak również o tym, czy jest ona pozytywna, czy negatywna dla podatnika.
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.