Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 8 stycznia 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która nabyła 100 proc. udziałów szwedzkiej spółki. Szwedzka spółka dokonała emisji transzy euroobligacji, które są notowane na giełdzie w Luksemburgu. Środki pochodzące z emisji, po potrąceniu wynagrodzenia instytucji zaangażowanych w przygotowanie emisji, zostały przeznaczone na pożyczkę dla polskiej spółki (wnioskodawcy). Szwedzka spółka osiąga natomiast odsetki od tej pożyczki i ponosi koszty finansowe w postaci kuponów oraz dyskonta od wyemitowanych euroobligacji. Przychody z odsetek od pożyczki wraz z dodatnimi różnicami kursowymi stanowią 100 proc. przychodów tej spółki. Te dochody w Szwecji są opodatkowane stawką 22 proc. (wyższą niż w Polsce).
W sprawie powstały wątpliwości czy szwedzka spółka jest zagraniczną spółką kontrolowaną i czy musi być uwzględniona w rejestrze zagranicznych spółek. Poza tym polska spółka chciała wiedzieć, czy musi ewidencjonować zdarzenia zaistniałe w szwedzkiej spółce, który pozwoli określić wysokość dochodu, podstawy opodatkowania i wysokość należnego podatku oraz czy musi składać zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym w stosunku do dochodów osiąganych ze szwedzkiej spółki oraz wpłacać z tego tytułu podatek.
Fiskus zgodził się za polską spółką i uznał, że szwedzka spółka nie jest dla niej zagraniczną spółką kontrolowaną, ponieważ nie został w tym przypadku spełniony warunek, a mianowicie dochód szwedzkiej spółki musiałaby być opodatkowany stawką niższą o co najmniej 25 proc. od stawki przewidzianej w Polsce, czyli musiałby wynosić co najmniej 14,25 proc. A tymczasem w Szwecji dochód ten jest opodatkowany stawką 22 proc. A ponieważ szwedzka spółka nie spełnia definicji zagranicznej spółki kontrolowanej to polska spółka nie jest ani obowiązana do zaewidencjonowania zdarzeń w szwedzkiej spółce w ewidencji odrębnej od rachunkowej, ani nie jest obowiązana składać urzędom skarbowym odrębnego zeznania o wysokości dochodu ze szwedzkiej spółki ani wpłacić podatku z tego tytułu. Polska spółka musi jednak uwzględnić szwedzką spółkę w rejestrze zagranicznych spółek.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 stycznia 2015 r., sygn. akt IPPB5/423-1082/14-2/AM, LEX nr 255451
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego