Tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 17 listopada 2014 r.
W przedmiotowej sprawie spór dotyczył możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodów spółki działającej w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) w ramach uzyskanego zezwolenia, w sytuacji gdy ta w procesie produkcji niektóre prace zleca firmie działającej na terenie tej samej strefy. Wartość tej usługi stanowi 10 proc. całkowitego kosztu wykonania konstrukcji.
Spółka uważa, że całość dochodu osiągniętego ze sprzedaży gotowego wyrobu winna być objęta zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym a koszty usługi obniżą dochód spółki. Fiskus jednak stanął na stanowisku, że zwolnieniu podlega wyłącznie to, co wytworzył sam podatnik bez udziału kooperantów i nie ma wpływu fakt, że kooperant znajduje się na terenie strefy.
Sprawa trafiła do WSA w Bydgoszczy. Sąd nie zgodził się z fiskusem i uznał, że działanie na terenie tej samej strefy ma znaczenie w niniejszej sprawie. Dzisiaj już nie funkcjonuje pojęcie "wyrobu strefowego". Zdaniem sądu w dzisiejszych czasach są potrzebne usługi pomocnicze. Bez tej usługi wyrób spółki nie odpowiadałby normom technologicznym.
WSA przywołał tu wyrok NSA z 15 grudnia 2011 r., sygn. akt II FSK, 1139/10, LEX nr 1134587, w którym ten uznał, że zwolnieniu podatkowemu podlegać będą nie tylko przychody i związane z nimi koszty uzyskania przychodów będące bezpośrednio wynikiem działalności na terenie strefy ekonomicznej, ale także przychody i koszty ich uzyskania z każdej innej działalności pomocniczej, niezbędnej do jej prowadzenia.
WSA zgadza się z tym poglądem, szczególnie, że usługa pomocnicza została wykonana na terenie strefy przez innego podatnika, który już jako osoba prawna korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 17 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Bd 902/14
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego