Zdaniem sądu wprawdzie wydający interpretację minister finansów lub upoważniony przez niego organ mu podległy w sprawach interpretacji podatkowych jest organem podatkowym, jednakże cel i funkcja postępowania w przedmiocie interpretacji nie daje podstaw do twierdzenia, że opisanie we wniosku stanu faktycznego, który mógłby być uznany za zdarzenie podlegające opodatkowaniu, może powodować powstanie obowiązku podatkowego.
W opinii sądu interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Wynikiem działania organu interpretującego jest wydanie pisma przedstawiającego ocenę możliwości zastosowania oraz wykładnię określonych przepisów prawa podatkowego w stanie faktycznym realizowanego bądź przyszłego opodatkowania, zindywidualizowanym wnioskiem wszczynającym prawne postępowanie interpretacyjne. Czynność ta nie dotyczy uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, a tylko o nich się wypowiada. Polega ona wyłącznie na udzieleniu informacji, nie wiąże się natomiast z przyznaniem, stwierdzeniem albo uznaniem uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa.
W ocenie sądu, celem wydania interpretacji jest w związku z tym uzyskanie przez wnioskodawcę informacji o wykładni i stosowaniu prawa podatkowego w przedstawionym przez niego stanie faktycznym i przyznanie mu pewnych uprawnień ochronnych, związanych z zastosowaniem się do tej interpretacji.
Zdaniem NSA, przyjęcie, że uwzględnienie w opisie stanu faktycznego, zawartego we wniosku o interpretację, nabycia mogącego być wynikiem darowizny, stanowi powołanie się na fakt nabycia przed organem podatkowym, a tym samym powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn stosownie do art. 6 ust. 4 ustawy, stanowiłoby zaprzeczenie celu instytucji uregulowanej w dziale II rozdziale 1a Ordynacji podatkowej. Zamiast uzyskania informacji i ewentualnie ochrony przed negatywnymi skutkami zastosowania się do interpretacji, podatnik wywołałby skutek w postaci odnowienia obowiązku podatkowego. W ocenie NSA, organ udzielający interpretacji, przy takiej wykładni, powinien natomiast zgłosić organowi właściwemu w sprawie podatku od spadków i darowizn fakt niezgłoszenia nabycia do opodatkowania. Zamiast pełnienia funkcji ochronnej, interpretacja podatkowa mogłaby powodować w następstwie wszczęcie postępowania w celu ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn.
Wyrok NSA z 14 lutego 2013 r., II FSK 1344/11