Służba Celna (SC) organizuje akcje edukacyjno-informacyjne, kierowane do środowiska gospodarczego, w ramach, których nie tylko celnicy wyjaśniają korzyści ze stosowania procedur uproszczonych, ale także firmy posiadające status Uprzywilejowanego Przedsiębiorcy (AEO) dzielą się swoimi doświadczeniami z przedsiębiorcami, zamierzającymi dopiero uzyskać ten status.
SC zachęcając przedsiębiorców do stosowania procedur uproszczonych cyklicznie przeprowadza szkolenia, podczas których przedsiębiorcy poznają korzyści i przywileje wynikające z ich stosowania. Poznają też wymagania, jakim trzeba sprostać ubiegając się o ich uzyskanie. W spotkaniach biorą też udział firmy posiadające już status Uprzywilejowanego Przedsiębiorcy (AEO) dzieląc się swoimi doświadczeniami z jego wykorzystania. W trakcie takich spotkań przeprowadzana jest analiza niezbędnych czynności administracyjnych. Aktywny sposób przekazania wiedzy ma być formą zachęcenia przedsiębiorców do stosowania ułatwień.
Świadectwo AEO mogą otrzymać przedsiębiorcy wiarygodni i wypłacalni, sprawdzeni w specjalnym postępowaniu audytowym. Przywilej posiadania statusu AEO z jednej strony powoduje przejęcie przez upoważnionego przedsiębiorcę części odpowiedzialności za bezpieczeństwo zewnętrznych granic Unii Europejskiej, z drugiej zaś umożliwia mu korzystanie z szeregu przewidzianych w prawie celnym ułatwień (np. priorytetowa obsługa wszelkich wniosków, mniejsza liczba kontroli dokumentów i kontroli fizycznych, priorytetowe traktowanie przesyłki wytypowanej do kontroli, odrębne pasy ruchu, specjalne miejsca obsługi). Świadectwo AEO uznawane w całej Wspólnocie Europejskiej jest gwarancją, że podmiot gospodarczy posiada wysoką wiarygodność dla organów celnych.
Opracowanie: Michał Malinowski, RPE WKP
Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 22 maja 2013 r.