Zaistniały w rozpoznawanej sprawie spór sprowadzał się do odpowiedzi czy egzaminy prowadzone na spawacza bez kursu szkoleniowego są opodatkowane podatkiem VAT w stawce 23 proc., czy też korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku VAT.
Podatnik twierdzi, iż prowadzenie egzaminu na spawacza bez kursu szkoleniowego jest usługą opodatkowaną podatkiem VAT w stawce 23 proc., a zwolnienie z art. 43 nie ma w tym przypadku zastosowania. Zdaniem podatnika usługa przeprowadzenia egzaminu nie jest usługą kształcenia zawodowego. W przepisach ustawy o VAT podatnik nie znalazł potwierdzenia, że w zakres usługi kształcenia zawodowego należałoby włączyć również usługi polegające na przeprowadzeniu egzaminu. Również w PKWiU podatnikowi nie udało się znaleźć potwierdzenia, że w zakres usługi edukacyjnej wchodzi również egzaminowanie wiedzy i umiejętności.
Fiskus jest przeciwnego zdania wywodząc, iż jest to usługa zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku VAT. Zdaniem fiskusa pod uwagę należy brać wynikający z kodeksu pracy zakaz dopuszczenia do pracy osób nie posiadających wymaganych na danym stanowisku pracy kwalifikacji i umiejętności oraz fakt, że z przepisów BHP wynika, że regulują one zasady szkoleń i egzaminowania w dziedzinie spawalnictwa. Spełniona jest więc przesłanka umożliwiająca korzystanie ze zwolnienia od podatku, tzn. egzaminy te prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach. Sąd nie potwierdził stanowiska fiskusa. Zwrócił uwagę, że art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT pozostaje w ścisłym związku z unormowaniem art. 132 ust. 1 pkt 1 Dyrektywy 2006/112/WE. Mając na uwadze regulację dyrektywy stwierdzić należy, iż przeprowadzony egzamin na spawacza nie może być objęty zwolnieniem. Tylko w sytuacji połączenia egzaminu na spawacza wraz z kształceniem zawodowym w zakresie nabycia umiejętności spawacza lub przekwalifikowaniem na spawacza doszłoby do świadczenia usługi ściśle z tą działalnością związanej. Tu taka sytuacja taka nie zachodzi, ponieważ egzaminy są prowadzone bez kursu szkoleniowego.
Sąd uchylił więc zaskarżoną interpretację indywidualną.
Wyrok WSA w Gliwicach z 23 lipca 2013 r., I SA/Gl 1007/13, LEX nr 1370474