Założenia do ustawy o kredycie konsumenckim przygotowano w związku z uchwaleniem nowej dyrektywy unijnej 2008/48/WE z 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki. Wdrożenie jej przepisów do polskiego prawa powinno nastąpić do 11 czerwca 2010 r.
W ocenie rządu nowe rozwiązania będą sprzyjać ochronie kredytobiorców i ułatwiać zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej.
Zgodnie z założeniami ustawy o kredycie konsumenckim, maksymalna kwota kredytu konsumenckiego zostanie podniesiona do 75 tys. euro. Obecnie kredyt konsumencki udzielany jest do 80 tys. zł. Ma być też wydłużony termin odstąpienia od umowy kredytu, bez podania przyczyny, z obecnych 10 do 14 dni kalendarzowych. Przepisy będą musiały stosować wszystkie instytucje finansowe, w tym m.in. SKOK-i, parabanki oraz osoby fizyczne, które w ramach swojej działalności udzielają pożyczek.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie Europejskiego Ujednoliconego Formularza Kredytowego, który ma zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie, takie jak: koszt pożyczki, całkowita kwota do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, itp. Ułatwi to klientom, przed zawarciem umowy, podjęcie świadomej decyzji o zaciągnięciu kredytu i porównanie ofert. Dodatkowo kredytodawca (a także pośrednik kredytowy), będzie zobowiązany wyjaśnić konsumentowi postanowienia umowy, którą ten zamierza zawrzeć. W ten sposób zrealizuje tzw. obowiązek asysty przedkontraktowej. Nie jest to tożsame z doradztwem finansowym.
Duży nacisk położono na sposób komunikacji z potencjalnym klientem w reklamach. Unijne prawo wymaga, aby oprócz rzeczywistej rocznej stopy procentowej konsument otrzymywał cały pakiet szczegółowych informacji zawsze wówczas, gdy kredytodawca podaje koszt uzyskania pożyczki.
Zlikwidowany zostanie maksymalny próg 5 proc. łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Dostęp do informacji o wysokości tych kosztów zapewni obowiązkowy Formularz Kredytowy. W ten sposób klient, w przypadku zawarcia umowy, otrzyma pełną informację o wszelkich kosztach. Będzie mógł również porównać inne oferty. Obecnie opłata przygotowawcza nie podlega zwrotowi. Zmieni się to po wdrożeniu nowych przepisów.
W założeniach przyjęto, że wszystkie instytucje udzielające pożyczek będą miały obowiązek badania zdolności kredytowej przed udzieleniem kredytu.
Nowe rozwiązania będą także dotyczyć informacji udzielanych konsumentowi kredytów hipotecznych bez względu na wysokość zobowiązania. Przed zawarciem umowy będzie to m.in. całkowita kwota kredytu, wymagany wkład własny, zasady i termin spłaty zobowiązania, koszt kredytu. W umowie konsument powinien znaleźć informacje o: wysokości oprocentowania i warunkach jego zmiany, wysokości prowizji, kosztach związanych z udzieleniem kredytu, sposobie zabezpieczenia spłaty, uprawnieniach i skutkach przedterminowej spłaty pożyczki. W umowach walutowych podawane będą dodatkowo informacje o sposobie i terminach ustalania kursu wymiany walut oraz zasadach przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu.