Wieloletni Plan Finansowy Państwa składa się z 2 części. Pierwsza z nich to „Program konwergencji. Aktualizacja 2016", który zawiera prognozę kształtowania się podstawowych zmiennych makroekonomicznych i fiskalnych do 2019 r. Prezentuje też główne cele polityki gospodarczej rządu oraz działania, które prowadzą do ich realizacji i pakiet działań w obszarze przestrzegania przepisów podatkowych i efektywności administracji podatkowej, których mają znacząco ograniczyć lukę podatkową w Polsce.
Druga część Wieloletniego Planu Finansowego Państwa prezentuje cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji. Odzwierciedlają one podstawowe obszary działań (polityk) państwa i nawiązują do kluczowych priorytetów rozwojowych i kierunków polityki społeczno-gospodarczej, które są zdefiniowane w najważniejszych krajowych i unijnych dokumentach strategiczno-programowych.
Przyjęty plan przewiduje, że do 2019 r. realne tempo wzrostu gospodarczego w Polsce będzie przyspieszać. Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego pozostanie popyt krajowy, w tym spożycie gospodarstw domowych wspierane przez postępującą poprawę sytuacji na rynku pracy i skutki programu Rodzina 500 plus. Przyspieszeniu realnego tempa PKB towarzyszyć będzie zwiększanie się potencjalnego tempa wzrostu polskiej gospodarki. Ma temu sprzyjać szybsze tempo wzrostu produktywności czynników produkcji, zmniejszający się poziom stopy bezrobocia równowagi i stopniowe zwiększanie się udziału kapitału w tworzeniu wzrostu gospodarczego. Polska polityka budżetowa pozostaje ukierunkowana na utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu inkluzywnego wzrostu gospodarczego.
Prognoza sytuacji makroekonomicznej oraz stanu finansów publicznych opiera się na scenariuszu, który uwzględnia efekty już wdrożonych rozwiązań, np. programu Rodzina 500 plus oraz planowanych działań, których kształt jest już znany i można było dokonać oceny ich skutków. Przedstawiony scenariusz zakłada realizację działań, które mają zwiększyć stopień wywiązywania się podatników z obowiązków podatkowych oraz walkę z oszustwami podatkowymi.
Pakiet działań uszczelniających system podatkowy w latach 2017-19 przedstawiono w załączniku do programu. Będą one obejmować w szczególności reformę administracji podatkowej i celnej, uszczelnienie przepisów podatkowych oraz wyposażenie instytucji w nowoczesne narzędzia informatyczne do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatków. Wzrost dochodów podatkowych przyczyni się do spadku deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w okresie określonym w programie.
W dokumencie przedstawiono również aktualne propozycje zmian dotyczących ustawowego wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku dochodowego oraz ich potencjalnych skutków dla sektora instytucji rządowych i samorządowych.
Cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji przedstawiono z uwzględnieniem powiązań z planowanymi przedsięwzięciami, inicjatywami oraz zmianami, które mają wpłynąć na sprawność i efektywność państwa, konkurencyjność gospodarki oraz spójność społeczną i terytorialną.
„Program konwergencji. Aktualizacja 2016" zostanie w kwietniu przekazany Komisji Europejskiej oraz Radzie Ecofin w ramach semestru europejskiego (czyli procesu koordynacji polityk gospodarczych i budżetowych w UE).