W Polsce postanowienia traktatowe mają obowiązywać dopiero po przyjęciu wspólnej waluty. Do tego czasu chcemy być jednak obecni w dyskusji na temat euro, być – jak powiedział Donald Tusk – „w środku Europy, a nie na zewnątrz”.
Ratyfikacja Traktatu przez Polskę i pozostałe państwa członkowskie ma zapobiegać kryzysom zadłużeniowym w strefie euro i całej Unii Europejskiej. W interesie naszego państwa, jeszcze przed przyjęciem wspólnej waluty, jest możliwie pełny udział we wszystkich etapach prac i podejmowanych decyzjach dotyczących przyszłości i funkcjonowania strefy euro. Wzmacnia to także europejską wiarygodność Polski, która jest niezbędna w obecnie toczących się negocjacjach w Unii Europejskiej.
Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej został podpisany przez 25 państw członkowskich UE w marcu 2012 r. (nie podpisały go Wielka Brytania, Irlandia Północna i Czechy). Rządy państw ratyfikujących pakt muszą zapewnić stabilne finanse publiczne oraz unikać nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych, co ma zasadnicze znaczenie dla ochrony stabilności strefy euro jako całości. Państwa-strony objęte procedurą nadmiernego deficytu zostaną zobowiązane do przyjęcia budżetowych i gospodarczych programów partnerskich, w których zawarte będą szczegółowe reformy strukturalne. Ich wdrożenie zapewni skuteczną i trwałą korektę nadmiernych deficytów.