Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 lipca 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się rolnik, który podpisał ze spółką z o.o. umowę na budowę farmy wiatrowej. Rolnik w zamian za czynsz oddał do używania na okres 25 lat grunty rolne, które będą przeznaczone na budowę drogi i łuków do farmy wiatrowej. Czynsz nie został jednak wypłacony, a spółka po wybudowaniu farmy wiatrowej odstąpiła od umowy, przy czym korzystała z gruntu rozkopując go i pozostawiając hałdy ziemi. Rolnik wystąpił do sądu o zapłatę kwoty wynikającej z umowy. Ostatecznie jednak wycofał powództwo i zawarł ugodę, zgodnie z którą rolnik otrzyma odszkodowanie w kwocie 180 tys. za szkody spowodowane prowadzeniem robót.
Wypłata odszkodowania w związku z zawartą ugodą nastąpiła więc z tytułu rekultywacji gruntów. Wykonano prace przywracające wartości użytkowe i przyrodnicze w celu korzystania z gruntu zgodnie z jego przeznaczeniem. Wypłata odszkodowania nie nastąpiła natomiast z tytułu ustanowienia służebności gruntowej lub ustanowienia służebności przesyłu. Nie ustanowiono ani służebności gruntowej ani przesyłowej, trwałego obciążenia nieruchomości nie ma.
W związku z tym, rolnik zapytał fiskusa, czy wypłacone odszkodowanie jest wolne od PIT. Według rolnika, jest wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. b i lit. c ustawy o PIT.
Fiskus się zgodził. Uznał, że w sprawie zostały spełnione warunki zwolnienia określone w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. A wskazane w tym przepisie odszkodowanie korzysta ze zwolnienia, gdy:
- otrzymuje je posiadacz gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
- podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów prowadzi na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego inwestycję związaną m.in. z budową urządzeń infrastruktury technicznej,
- źródłem odszkodowania jest wyrok sądowy lub umowa (ugoda) zawarta między stronami.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 lipca 2015 r., sygn. akt IPTPB2/4511-213/15-4/AKu, LEX nr 268021
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego