Użytkując telefon w miejscu zamieszkania, musimy liczyć się z tym, że nawet gdy jest on zarejestrowany na firmę, fiskus wyrzuci z kosztów prywatne rozmowy.
Jeśli telefon jest równocześnie używany i w celach firmowych i prywatnych (dotyczy to także telefonów komórkowych), warto zadbać o to, by z każdą fakturą za telefon otrzymać od operatora billing (wykaz połączeń). Kosztem podatkowym będą tylko te rozmowy, które jesteśmy w stanie powiązać (na podstawie danych z billingu) z prowadzoną firmą. Koszty pozostałych połączeń (np. rozmowa z żoną lub nauczycielką w szkole dziecka) takim kosztem już nie będą. Istotne przy rozliczaniu takiego telefonu jest również to, że gdy nie jest on zarejestrowany na firmę, ale jest telefonem prywatnym wykorzystywanym dla celów służbowych, do kosztów nie wolno nam zaliczyć opłat abonamentowych. Kosztem są tylko opłaty za konkretne rozmowy naliczane poza abonamentem według stawek operatora.
Przedstawiciele fiskusa tłumaczą to tym, że abonament taki musimy płacić niezależnie od tego, czy telefon jest wykorzystywany do celów firmowych czy nie. Pewnym rozwiązaniem jest zarejestrowanie telefonu bezpośrednio na firmę. Pozwala to na zaliczenie do kosztów abonamentu. Jednak nawet wtedy, gdy telefon jest już w stu procentach telefonem firmowym, nadal obowiązuje generalna zasada, że kosztem są tylko te związane z jego używaniem wydatki, które pozostają w związku z prowadzoną działalnością.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 20 maja 2011 r.