Konsolidacja fiskalna zwiększa presję na przedsiębiorstwa w kwestii poboru podatków, ale „karuzela” oszustw związanych z podatkiem VAT staje się największym problemem w Europie Środkowo-Wschodniej – takie wnioski płyną z konferencji AmCham w Bratysławie.
Dnia 5 marca w Bratysławie odbyła się ósma regionalna konferencja dotycząca przyszłości poboru podatków w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej organizatorem była Amerykańska Izba Handlowa (AmCham) na Słowacji we współpracy z Amerykańskimi Izbami Handlowymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Konferencja odbyła się pod auspicjami ministra finansów Słowacji, Petera Kazimira.
Komisja Europejska szacuje, że co roku, wskutek uchylania się od płacenia podatków i oszustw podatkowych, straty sięgają biliona euro. Uważa to za skandaliczną utratę potrzebnych dochodów w czasach, kiedy rządy znajdują się pod presją konsolidacji fiskalnej, która dotyka obywateli.
Firmy i korporacje międzynarodowe wydają się być idealnym kozłem ofiarnym dla opinii publicznej. Przedstawiciele biznesu zdają sobie sprawę z nastroju i presji politycznej, ale wskazują jednocześnie, że powinna istnieć jasna granica pomiędzy oszustwem podatkowym a planowaniem podatkowym w ramach prawa.
Pobór podatków i jego skuteczność jest ważną kwestią nie tylko na Słowacji, ale też i w całej Unii Europejskiej, podkreślił premier Słowacji Robert Fico w swojej przemowie otwierającej konferencję. Przedstawiciele słowackiej, czeskiej i polskiej administracji państwowej przyznali, że największym problemem w regionie są oszustwa związane z podatkiem VAT.
Jako element Europejskiego Semestru, wszystkim krajom V4 zalecono wzmocnienie systemu poboru podatków. Komisja Europejska szacuje, że straty z tytułu unikania ich płacenia wynoszą bilion euro rocznie. Aby temu przeciwdziałać, Komisja przedstawiła w grudniu 2012 roku plan działania, zawierający 34 punkty. Jednym z nich jest mechanizm szybkiego reagowania na oszustwa związane z podatkiem VAT.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP
Źródło: www.euractiv.pl, stan z dnia 14 marca 2013 r.