W piątek, tj. 22 czerwca 2013 r. w życie weszła nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 1448), która dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy 2007/46/WE z 5 września 2007 r., wprowadzającej jednolite zasady uzyskiwania homologacji pojazdów i ich części. Celem nowelizacji jest wprowadzenie do polskiego prawa przepisów, dzięki którym uzyskanie w Polsce świadectwa homologacji dla nowego typu pojazdu umożliwi jego sprzedaż i dopuszczenie do ruchu w innych państwach członkowskich UE. Nowelizacja zawiera szczegółowe wymagania techniczne, homologacyjne i proceduralne.
Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym zmieniła też ustawy o PIT, CIT oraz o VAT upraszczając zapisy dotyczące dokumentów uzyskiwanych w homologacji na potrzeby procedury podatkowej. Chodzi tu głównie o przepisy określające rodzaj dokumentów na podstawie, których określa się dopuszczalną ładowność pojazdu oraz jego liczbę miejsc (siedzeń).
Zamiast literalnego wymieniania w tych ustawach dokumentów, które używane są, albo uzyskuje się je wskutek zakończenia procedury homologacji, żeby można było wprowadzić pojazd do obrotu, mowa jest ogólnie o dokumentach wydawanych zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmienione zapisy ustaw podatkowych są więc już na tyle elastyczne, że gdyby ustawa – Prawo o ruchu drogowym w tym obszarze się zmieniała, to wtedy nie trzeba będzie w ustawach podatkowych wykonywać kolejnych zmian.
W nowelizacji ustawy wskazano jednocześnie, że dla potrzeb określonych w ustawie o VAT, stosuje się przepisy dotyczące zachowania ważności wyciągów ze świadectw homologacji typu pojazdu oraz odpisów decyzji zwalniających z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji typu pojazdu, wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.
Odpowiednie przepisy w ustawach o PIT, CIT oraz VAT zostały zmienione z dniem 22 czerwca 2013 r., ale zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2014 r., a więc wraz ze zmianą zmodyfikowanych zasad odliczania podatku przy nabyciu samochodów osobowych i niektórych innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych (w zakresie VAT) oraz z wejściem w życie nowej definicji samochodu osobowego (w zakresie PIT i CIT).