Sprawa dotyczyła podatniczki, która w 2003 r. kupiła prawo do działki w Pracowniczym Ogrodzie Działkowym (Polski Związek Działkowców), tj. domek letniskowy wraz z urządzeniami oraz nasadzeniami za 25 tys. zł. Ww. umowa nie została zgłoszona do opodatkowania i podatniczka nie złożyła deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnych, a tym samym nie zapłaciła należnego podatku. Podatniczka wskazywała, że nikt z władz Polskiego Związku Działkowców nie informował o obowiązku rejestrowania zmian użytkowników działek w ROD w Urzędach Skarbowych i opłacenia PCC. W 2016 r. podatniczka sprzedała działkę. Przed złożeniem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2016 (PIT-37) zamierza powołać się na umowę z 2003 r., tj. do końca kwietnia 2017 r.
Podatniczka miała wątpliwości co do stawki PCC w przypadku powołania się na umowę kupna-sprzedaży działki z 6 sierpnia 2003 r.
Sama uważa, że nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego, lecz w przypadku powołania się na art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC, powstaje obowiązek podatkowy liczony od kwoty zakupu, tj. 25 tys. zł (umowa kupna-sprzedaży z 6 sierpnia 2003 r.) i stawki podatkowej 2 proc.
Fiskus zgodził się, że z końcem 2008 r. nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego. Natomiast powtórny obowiązek podatkowy (nie dochodzi bowiem do „odnowienia” pierwotnego obowiązku) powstanie z chwilą powołania się przed organem podatkowym na fakt zawarcia umowy sprzedaży z 2003 r. Przy czym, pod pojęciem „powołanie się” nie należy rozumieć samego złożenia deklaracji PCC-3. Od tej chwili podatniczka będzie miała 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3 oraz opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że z racji, iż podatniczka planuje powołać się przed organem podatkowym na zawarcie ww. umowy, lecz umowa ta nie stanowi umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, do umowy sprzedaży nie będzie miała zastosowania 2% stawka, lecz 1%, ze względu na fakt, iż przeniesienie praw do działki mieści się w katalogu praw majątkowych.
Interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 17 marca 2017 r., 2461-IBPB-2-1.4514.677.2016.3.MD, LEX nr 341978