Spółka w 2022 roku wypłaciła wspólnikom dywidendę w dwóch ratach. Wypłaty zostały poczynione w maju i listopadzie 2022 r. W czerwcu nie został wpłacony podatek od wypłaty dokonanej w maju. Do jego uiszczenia doszło w dopiero w grudniu. W miesiącu tym został wpłacony na konto urzędu skarbowego podatek z tytułu PIT-8AR z dwóch wypłat dywidend poczynionych w miesiącach maj i listopad ubiegłego roku wraz z odsetkami. Spółka jedną wpłatą poczynioną w grudniu skorygowała wielkość wpłaconych zaliczek i uiściła odsetki naliczone w pełnej wysokości od nieterminowej wpłaty podatku za maj. Do skorygowania informacji o wysokości zaliczek doszło w deklaracji PIT-8AR, gdzie zadeklarowano wysokość pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego za poszczególne miesiące.
Złożenie deklaracji i korekty
W tej sytuacji spółka miała wątpliwość, czy przysługuje jej zwrot połowy odsetek z tytułu wpłaconego podatku za maj, a była to kwota ponad 600 tys. zł. Jej zdaniem, złożenie deklaracji PIT-8AR należy uznać za złożenie korekty zeznania podatkowego, a tym samym za złożenie korekty deklaracji podatkowej. Spółka wskazała, że zgodnie z art. 3 pkt 5 ordynacji podatkowej przez deklarację należy rozumieć zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania zobowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci, zatem wszelkie dokumenty składane przez osoby wymienione w tym przepisie, obejmujące ich oświadczenia w takich płaszczyznach, które decydują o powstaniu zeznania podatkowego. Składając deklarację PIT-8AR, spółka skorygowała wcześniejszą deklarację w postaci przelewu bankowego o wysokości zryczałtowanego podatku dochodowego za miesiąc listopad 2022 r.
Sprawdź też: Brak dopuszczalności korekty deklaracji - LINIA ORZECZNICZA >>
Spółka argumentowała, że warunkiem zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę jest złożenie korekty deklaracji, a następnie zapłata zaległości podatkowej w całości w ciągu siedmiu dni. Przepis ten stosuje się również w razie zaliczenia nadpłaty, która zaistniała w przypadku spółki. Spółka uważa, że zgodnie z art. 3 pkt 5 ordynacji podatkowej oraz art. 56a par. 1 i par. 2 ordynacji podatkowej spółce przysługują obniżone odsetki od zaległości podatkowych.
Zobacz też: Obniżona stawka odsetek za zwłokę >>
Cena promocyjna: 59.8 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 89.7 zł
Obliczenie odsetek po złożeniu deklaracji
Organy skarbowe były jednak innego zdania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 marca br. uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe (nr 0114-KDIP3-1.4011.124.2023.2.EC). Wskazał, że w opisanej sytuacji spółka nie ma prawa do zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę. Wskazał, że przepis dotyczący ulgi musi być interpretowany ściśle z jego brzmieniem. Skoro przepis wymaga złożenia korekty deklaracji, nie można uznać, że zasadne jest stosowanie tego przepisu również w sytuacji, gdy podatnik zapłacił zaległość, ale tej deklaracji nie złożył. Nie może bowiem dojść do korekty deklaracji, która wcześniej nie została złożona.
Z uwagi na brak obowiązku składania w trakcie roku podatkowego deklaracji rocznej PIT- 8AR, art. 56a par. 1 ordynacji podatkowej nie może mieć zastosowania.
Czytaj w LEX: Korekta deklaracji podatkowych - klauzula niekaralności >>
Dyrektor KIS podkreślił, że wskazanie przez spółkę, iż składając deklarację PIT-8AR spółka skorygowała wcześniejszą deklarację w postaci przelewu bankowego, jest nieprawidłowe. Przelew bankowy nie spełnia definicji deklaracji, o której mowa w cytowanym art. 3 pkt 5 ustawy ordynacja podatkowa.
Przyjęcie stanowiska spółki, zdaniem organów skarbowych prowadziłoby do stwierdzenia, że w rzeczywistości to 50 proc. stawka odsetek byłaby właściwą dla większości zaległości podatkowych, a nie taki jest cel omawianego przepisu. Spółka nie spełniła jednej z przesłanek zastosowania 50 proc. preferencyjnej stawki odsetek od zaległości podatkowej. Mianowicie nie złożyła prawnie skutecznej korekty deklaracji, w której wykazałaby zaległość podatkową, nie sposób bowiem za taką korektę uznać złożenie deklaracji PIT-8AR w ustawowym terminie, w której wykazano kwotę należnego podatku. Zatem spółka nie ma prawa do zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę.
Zobacz również: Korektę PIT nie zawsze trzeba uzasadniać >>
Nadpłata powstaje także bez deklaracji
- Sytuacje, kiedy nie mamy obowiązku złożenia deklaracji nie pozbawiają prawa do stwierdzenia nadpłaty – więc stanowisko przedstawione w interpretacji jest chybione. Świetnie opisał to WSA w Warszawie już piętnaście lat temu w wyroku z 16 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 580/08. –A zatem, do składania deklaracji zobowiązany jest podatnik, na którym ciąży obowiązek podatkowy. Skoro skarżąca, jak twierdzi, nie była zobowiązana do składania deklaracji podatkowej, bowiem nie ciążył na niej obowiązek podatkowy, to w takiej sytuacji nie można wskazywać, że podmiot taki ma obowiązek złożenia korekty deklaracji, skoro nie miał obowiązku składania w ogóle deklaracji podatkowej – ocenia Andrzej Radwan-Wiński, doradca podatkowy.
Czytaj też: Podanie nieprawdy w deklaracjach podatkowych na przykładach >>
Ekspert wskazuje, że sąd we wskazanym wyroku podzielił pogląd prezentowany w piśmiennictwie i przytaczany przez skarżącą, zgodnie z którym niedołączenie skorygowanego zeznania mimo wezwania o uzupełnienie wniosku, nie czyni tego wniosku niedopuszczalnym, lecz zmusza organ podatkowy do wydania decyzji w sprawie nadpłaty.
Kolejny ekspert zwraca uwagę na kilka ciekawych kwestii. - W mojej ocenie stanowisko organu jest nieprawidłowe i nie uwzględnia celu wprowadzenia tego przepisu – skutecznego powiadomienia organu podatkowego o zauważonej nieprawidłowości i zapłaty zaległości – ocenia Stefan Kowalski, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Stefan Kowalski.
Czytaj też: Korekta rocznego zeznania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych – wybrane zagadnienia >>
Ekspert wskazuje, że jak wynika z uzasadnienia do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 3462, przez dobrowolne wypełnianie obowiązków podatkowych rozumieć należy prawidłowe i terminowe deklarowanie zobowiązań, bez konieczności wszczynania czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i postępowania podatkowego oraz dokonywanie płatności należności podatkowych bez konieczności wszczynania czynności egzekucyjnych, ani postępowań karnych skarbowych.
- Projektodawca wskazuje też, że wpływanie na wzrost świadomości podatkowej podatników poprzez wzmacnianie postawy dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych i rzetelności rozliczeń podatkowych jest istotnym narzędziem nie tylko zapewniającym wpływy do budżetu, ale przede wszystkim zmniejszającym koszty funkcjonowania administracji podatkowej oraz umożliwiającym uniknięcie podejmowania działań uciążliwych dla podatnika – zauważa Stefan Kowalski.
Wskazuje on, że sama Komisja Europejska zalecała państwom członkowskim m.in. przygotowanie zachęty motywacyjnej w postaci programów dobrowolnego ujawniania, zachęcanie podatników do samorzutnego korygowania swoich błędów.
-Także Naczelny Sąd Administracyjny zauważa konieczność dokonania wykładni celowościowej tego przepisu wskazując, prawo do skorzystania w takich sytuacjach do obniżonej wysokości odsetek np. wyroki NSA z 31 maja 2022 r., sygn. akt II FSK 2953/19, z 28 lipca 2020 r., sygn. akt II FSK 2226/18, z 12 lipca 2022 r., sygn. akt II FSK 1693/20 – podkreśla Stefan Kowalski.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.