W przedmiotowej sprawie podatnik wskazał, że jest właścicielem zabudowanych użytków rolnych oraz gruntów ornych. Dodatkowo podatnik wydzierżawił od innego rolnika grunt rolny, na którym prowadzi działalność rolniczą. Łącznie jest posiadaczem gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1 ha (grunty własne i dzierżawione). Podatnik uznał tym samym, że posiada gospodarstwo rolne, ponieważ jedynym elementem decydującym o istnieniu gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym są grunty o określonej powierzchni nawet wówczas, gdy między gruntami nie istnieje żadna więź ekonomiczna (funkcjonalna). W konsekwencji uznał też, że budynki znajdujące się na gruntach podlegają, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zwolnieniu od podatku od nieruchomości.
Organ podatkowy nie podzielił jednak tej oceny i uznał, że podatnikiem podatku rolnego nie może być wydzierżawiający grunty od osoby fizycznej. Konsekwencje tego warunku jest ustalenie, że łączna powierzchnia gruntów rolnych będących własnością podatnika nie przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego, a to z kolei oznacza, że sprawie nie można mówić o gospodarstwie rolnym. Ponieważ grunt nie spełnia normy obszarowej dotyczącej gospodarstwa rolnego, to został opodatkowany stawką 5q, a budynki zostały opodatkowane stawką podatku od nieruchomości.
Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie. Zdaniem sądu fiskus zasadnie wskazał, iż do kategorii podmiotów zobowiązanych do wypełniania obowiązków w podatku rolnym nie są zaliczeni dzierżawcy gruntów rolnych od osób fizycznych. Prawidłowo zatem organ podatkowy do ustalenia wymiaru podatku rolnego nie ujął dzierżawionej działki, ponieważ podatnikiem podatku rolnego jest właściciel a nie dzierżawca. Posiadacze zależni płacą bowiem podatek rolny tylko wówczas, gdy posiadają grunty Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. W konsekwencji łączna powierzchnia gruntów rolnych będących własnością podatnika nie stanowi gospodarstwa rolnego, bowiem jego powierzchnia nie ma łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.
A ponieważ w sprawie nie można mówić o gospodarstwie rolnym to nie można też zwolnić z podatku od nieruchomości posadowionych na tych gruntach budynków. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej. Budynki te prawidłowo zakwalifikowano więc do kategorii budynków pozostałych.
Wyrok WSA w Szczecinie z 21 sierpnia 2013 r., I SA/Sz 447/13