W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która ze względu na zmiany organizacyjne redukuje zatrudnienie. Spółka nabyła od podmiotu zewnętrznego tzw. usługi outplacementu związane ze wsparciem pracowników objętych zwolnieniem. W stosunku do zwalnianych pracowników realizowane będą programy kontynuacji kariery (program indywidualny oraz grupowy). Działania objęte programami to m.in.:
- warsztaty oraz seminaria tematyczne,
- sesje z coachem kariery,
- poszerzenie wiedzy pracowników o specyfice aktualnego rynku pracy,
- skuteczne metody docierania do ofert pracy,
- opracowanie profesjonalnej wersji życiorysu i prezentacji swoich kompetencji w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.
W czasie trwania programu zwalniani pracownicy będą też mieli wsparcie mailowe i telefoniczne oraz możliwość skorzystania z biur własnych zleceniobiorcy.
Udział w programach jest dla pracowników dobrowolny oraz nieodpłatny. Spółki chce zrealizować programy outplacementu w okresach wypowiedzenia przysługujących pracownikom stosownie do przepisów Kodeksu pracy, chociaż spółka nie wyklucza, że w stosunku do niektórych pracowników programy będą realizowane już po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę.
Kwestią do rozstrzygnięcia było ustalenie skutków podatkowych uczestnictwa pracowników w programie outplacementu oraz wynikających z tego tytułu obowiązków spółki jako płatnika.
Zdaniem fiskusa wartość otrzymanych od pracodawcy świadczeń realizowanych w ramach programu outplacementu jest przychodem ze stosunku pracy tych pracowników, który zgodzili się wziąść udział w programie. Jednak w przypadku, kiedy ilość rozwiązywanych umów o pracę nie przekroczy limitu 50 w okresie 3 miesięcy, jednak przewyższy typową ich ilość w spółce to wartość świadczeń realizowanych w ramach programu outplacementu:
- stanowi dla pracowników spółki przychód ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT,
- przyznanych po rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy (do 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy) objęta jest zwolnieniem od podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 118 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 sierpnia 2014r., ILPB2/415-612/14-2/AJ, LEX nr 239612
Omówienie pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa