W przedmiotowej sprawie Powiatowy Lekarzem Weterynarii w drodze decyzji administracyjnej wyznaczył lekarza weterynarii niebędącego pracownikiem Inspekcji Weterynaryjnej do wykonywania w imieniu i na rzecz Inspekcji określonych czynności. Następnie lekarz weterynarii zawarł z Powiatowym Lekarzem Weterynarii umowy cywilnoprawne na określone czynności weterynaryjne. Wcześniej został jednak zobowiązany do zarejestrowania działalności gospodarczej i posiadania z tego tytułu ubezpieczenia społecznego.
Zdaniem lekarza weterynarii wykonywane przez niego czynności nie tracą osobistego charakteru. W wyniku świadczenia usług na podstawie decyzji administracyjnej inspektoratu weterynarii wyznaczony lekarz otrzymuje przychód z działalności wykonywanej osobiście, a nie może go traktować, jako przychód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem wykonując wyłącznie czynności kwalifikowane, jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, a nie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, nie ma on obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz rozliczania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tym uważa, że jako płatnik własnych składek ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ma prawo do ich odliczenia w zeznaniu rocznym od dochodu uzyskanego w roku podatkowym (m.in. z działalności wykonywanej osobiście), a następnie do odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od podatku zapłaconego w roku podatkowym.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przychylił się do tego stanowiska i uznał, że czynności wykonywane przez lekarzy weterynarii, wyznaczonych decyzją administracyjną - nawet wówczas, gdy świadczone są przez osoby fizyczne występujące, jako autonomiczne podmioty gospodarcze, czyli przedsiębiorców prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą na własny rachunek w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, nie tracą osobistego charakteru. Powyższe pozwala zakwalifikować je do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o PIT.
Organ interpretacyjny wskazał jednocześnie, że przepisy ustaw podatkowych nie ograniczają możliwości odliczenia składki zapłaconej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą tylko do tego źródła. Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, których nie można rozliczyć w działalności gospodarczej, mogą zostać zatem rozliczone w innym źródle przychodów, jeśli podatnik takie posiada.
Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 stycznia 2014 r., IPTPB1/415-648/13-2/DS
PIT: wyznaczony weterynarz-przedsiębiorca osiąga przychody z działalności wykonywanej osobiście
Fakt, że wyznaczeni lekarze weterynarii prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usług weterynaryjnych pozostaje bez wpływu na kwalifikację otrzymywanych przez nich wynagrodzeń z tytułu wykonywania czynności zleconych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 stycznia 2014 r.