W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się bank w sprawie opodatkowania wartości nagród przekazanych jej pracownikom w trakcie zorganizowanego konkursu. Konkursy dotyczą aktywności, które nie będą związane z czynnościami w ramach istniejącego stosunku pracy, ani wprost związane z prowadzoną przez bank działalnością gospodarczą. Będą to konkursy fotograficzne, kulinarne, filmowe. Nagrody w konkursie stanowić będą nagrody rzeczowe i/lub nagrody pieniężne. Uczestnikami konkursów będą wyłącznie pracownicy banku.
Sporną kwestią była kwalifikacja przychodów uzyskiwanych przez pracowników w związku z wygranymi w konkursach organizowanych przez pracodawcę.
Sama spółka uważa, że udział pracownika w konkursie niezwiązanym ze stosunkiem pracy, organizowanym przez pracodawcę, nie determinuje konieczności uznania wartości nagrody za przychód ze stosunku pracy. W przypadku, kiedy konkurs nie będzie wiązał się z wykonywanymi przez pracowników obowiązkami, wówczas takie nagrody będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10 proc. A jeżeli jednostkowa jednorazowa wartość nagrody nie przekroczy 760 zł, to będzie można zastosować zwolnienie z PIT dla takiej nagrody.
Fiskus się nie zgodził. Uznał, że wszystkie świadczenia, które pracownicy otrzymają od pracodawcy będącego organizatorem konkursu dla pracowników będzie trzeba zakwalifikować jako przychód ze stosunku pracy. W takim przypadku wartość otrzymanych przez pracowników spółki nagród związanych z ww. konkursem spowoduje uzyskanie przez tych pracowników przychodu ze stosunku pracy.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Tu sąd zgodził się z fiskusem. Sąd podkreślił, że uczestnikami organizowanych przez bank konkursów mogą być wyłącznie jego pracownicy, z którymi na moment przekazania nagrody nie rozwiązano stosunku pracy lub nieznajdujący się w okresie wypowiedzenia, za wyjątkiem wypowiedzenia z winy pracodawcy. Bez wątpienia więc zachodzi tu ścisły związek przyczynowo-skutkowy między pozostawaniem podatnika (pracownika banku) w stosunku pracy a uzyskanym przez niego przychodem. I nie ma tu znaczenia okoliczność, że przystąpienie do konkursu jest dobrowolne. Istotne bowiem jest to, że do konkursu mogą przystąpić wyłącznie pracownicy banku. Gdyby nie stosunek pracy, przychód w postaci nagród z tytułu udziału w konkursie nie mógłby być osiągnięty.
Kwalifikacji tego przychodu do źródła przychodów ze stosunku pracy nie stoi również na przeszkodzie fakt, że wygrane w konkursach nie wiążą się bezpośrednio z obowiązkami pracownika wobec pracodawcy, wynikającymi ze stosunku pracy.
Owszem, wygrana w konkursie pracowniczym nie jest wynagrodzeniem pracownika, jednakże pojęcie wynagrodzenia za pracę, o którym mowa Kodeksie pracy ma charakter węższy niż pojęcie przychodów ze stosunku pracy, które są zdefiniowane w art. 12 ustawy o PIT. Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze. Wynagrodzenia pracownicze są tylko jednym z jego elementów. Sąd zwrócił także uwagę na fakt, że konkursy te będą organizowane w celu podtrzymywania więzi z pracownikami oraz tworzenia pozytywnego wizerunku pracodawcy. To także wskazuje na związek wypłacanych świadczeń z istniejącym stosunkiem pracy.
Wyrok NSA z 27 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 1695/14
Omówienie z programu Vademecum Głównego Księgowego