Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 kwietnia 2015 r.
W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która wybranym grupom pracowników (tj. kadrze zarządczej oraz przedstawicielom handlowym) przydziela samochody służbowe. Ci pracownicy w ramach swoich obowiązków pracowniczych głównie wykonują przejazdy poza siedzibą spółki. Spółka w stosownych regulaminach oraz umowach o korzystanie z samochodów służbowych zobowiązała pracowników do parkowania/garażowania powierzonych samochodów służbowych w miejscu ustalonym z pracodawcą, będącym w uzasadnionych przypadkach miejscem zamieszkania lub pobytu pracownika. Przejazdy pracowników samochodem służbowym z/do miejsca zamieszkania czy pobytu nie stanowią przejazdów o charakterze prywatnym, ponieważ obowiązek parkowania samochodów w miejscu zamieszkania czy pobytu pracowników służy realizacji wskazanych przez Spółkę (pracodawcę) obowiązków pracowniczych. Przejazdy pracowników samochodem służbowym służą tylko celom służbowym.
Spółka zapytała jednak fiskusa o to czy przejazdy pracowników z miejsca garażowania samochodów służbowych do miejsca wykonywania obowiązków pracowniczych będą powodować powstanie po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT w postaci nieodpłatnego świadczenia z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych.
Zdaniem spółki po stronie pracowników taki przychód nie powstaje. Spółka uważa więc, że jako płatnik PIT – nie powinna uwzględniać wartości tych przejazdów w kwocie przychodu ze stosunku pracy. Zdaniem spółki, o służbowym charakterze tych przejazdów świadczy okoliczność nałożenia przez Spółkę na pracowników obowiązku parkowania/garażowania powierzonych im samochodów służbowych w miejscu zamieszkania. Nałożenie na pracowników tego rodzaju obowiązku uzasadnione jest koniecznością zapewnienia dyspozycyjności kluczowych pracowników przejawiającej się w gotowości do niezwłocznego udania się w celach służbowych do miejsca wskazanego przez pracodawcę.
Zobacz też książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>
Fiskus zgodził się ze spółką wskazując, że realizacja obowiązków służbowych przez pracownika nie może generować dla tego pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy. Tym samym przydzielenie pracownikom – wykonującym znaczną część czynności poza siedzibą spółki – samochodu służbowego nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy, o ile samochód ten jest wykorzystywany w celach służbowych. Przejazdy pomiędzy miejscem parkowania, wyznaczonym w miejscu zamieszkania czy pobytu pracowników a miejscem wykonywania obowiązków służbowych, stanowią realizację celu służbowego zleconego przez spółkę, jakim jest utrzymanie w stałej gotowości do użytkowania samochodów służbowych, co ma bezpośrednie przełożenie na osiągane przez spółkę przychody poprzez zwiększenie mobilności i dyspozycyjności pracowników.
Dlatego zdaniem fiskusa przejazdy pracowników z miejsca garażowania samochodów służbowych do miejsca wykonywania obowiązków pracowniczych – o ile służą tylko celom służbowym – nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 kwietnia 2015 r., sygn. akt IBPBII/1/4511-185/15/BJ, LEX nr 260422
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego