W przedmiotowej sprawie do fiskusa z wnioskiem o interpretację zwrócił się prowadzący działalność gospodarczą lakarz patomorfolog. Lekrarz przedsiębiorca chciał zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup szkieł korekcyjnych. Lekraz podkreślił, że jego praca polega głównie na stawianiu rozpoznania histo-patologicznych (tzw. badanie mikroskopowe), a to związane jest z pracą przy mikroskopie. Przy mikroskopie spędza większość czasu pracy. Jednak w związku z postępującą wadą wzroku na skutek eksploatacji, której powodem jest mikroskop zmuszony jest wymieniać szkła korekcyjne od 6 do 12 miesięcy. Lekarz wskazuje, że zakup kolejnych okularów przez patomorfologa nie jest wydatkiem o charakterze osobistym i nie jest ponoszony w celu ochrony wzroku ale w celu wykonania usługi. Nadmienił, że jeżeli przy rozpoznaniu nie będzie precyzyjny, to nie będzie mieć zleceń, a tym samym przychodów z działalności gospodarczej.
Fiskus uznał jednak, że lekarz nie może wydatków na zakup szkieł korekcyjnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podkreślając, że do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniających powyższe kryteria nie można zaliczyć wydatków osobistych osoby prowadzącej działalność gospodarczą. A według fiskusa wydatek na zakup szkieł korekcyjnych ma na celu ochronę zdrowia lekarza. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym.
Fiskus stwierdził, że w sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do poczynienia zakupu szkieł korekcyjnych niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Fiskus uznał więc, że poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (pracy przy mikroskopie).
Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 sierpnia 2014 r., ITPB1/415-599/14/AK, LEX nr 237799
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego