W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się podatnik w sprawie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości. Podatnik wskazał, że po śmierci ojca tj. w 2001 r. nabył udział 1/8 w nieruchomości, natomiast w dniu śmierci matki tj. w 2014 r. nabył udział 5/24 w nieruchomości. Łączny udział podatnika w nieruchomości będącej przedmiotem spadku po zmarłych rodzicach wynosił zatem 8/24. Na podstawie zawartej w październiku 2014 r. umowy o dział spadku po zmarłych rodzicach podatnik stał się właścicielem całej nieruchomości. Tym samym na podstawie umowy o dział spadku podatnik nabył udział 16/24 w nieruchomości, który uprzednio należał do pozostałych spadkobierców. Z kolei w listopadzie 2014 r. podatnik sprzedał udział w wysokości 1/8 części (odpowiadający wysokości przysługującego mu udziału nabytego w spadku po zmarłym ojcu) w prawie własności nieruchomości za nieco ponad 31 tys. zł.
Zdaniem podatnika sprzedaż udziału wynoszącego 1/8 części zabudowanej nieruchomości (posiadanego od 2001 r. nabytego pierwotnie w spadku po zmarłym ojcu) nie podlega PIT, gdyż od dnia nabycia tego udziału (czyli od dnia śmierci ojca) upłynęło 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego udziału.
Fiskus się nie zgodził. Zdaniem organu podatnik w opisanej przez siebie sytuacji powinien rozpoznać dwie daty nabycia nieruchomości, tj.:
- 2001 r., kiedy nabył udział 1/8 w drodze spadku po ojcu,
- 2014 r., kiedy nabył pozostały udział w nieruchomości tj. udział 7/8 w drodze spadku po matce i w drodze działu spadku.
Zdaniem fiskusa nie można przyjąć, że sprzedany udział w nieruchomości jest konkretnie tym udziałem nabytym w 2001 r., a więc nabytym wyłącznie w spadku po ojcu. Udziały nie są oznaczonymi częściami w prawie własności. Udziały wyrażają uprawnienie do całej własności. Nabycie przez podatnika sprzedanego udziału wynoszącego 1/8 (tak jak całej nieruchomości) nastąpiło w dwóch datach, tj. zarówno w 2001 r. (w spadku po ojcu) jak i w 2014 r. (w spadku po matce i w dziale spadku). Na udział 1/8, który podatnik sprzedał składają się zatem udziały nabyte w tych dwóch ww. datach.
W momencie nabycia udziału w prawie własności każdy ze współwłaścicieli staje się bowiem współwłaścicielem całej nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności, a więc każdego metra kwadratowego tej nieruchomości. Sprzedając udział 1/8 podatnik nie zbył więc części nieruchomości określonej tym udziałem, ale cząstkę swoich uprawnień właściciela w całej nieruchomości.
Oznacza to, że zbywając udział 1/8 w posiadanej nieruchomości podatnik dokonał zbycia udziału 1/8 nabytego w dwóch ww. datach i w wymienionych udziałach.
Tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości przypadający na udział nabyty w spadku po ojcu w 2001 r., czyli 1/8 uzyskanego przychodu (1/8 x 31.250 zł) – nie podlega w ogóle opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w spadku po ojcu do dnia sprzedaży upłynął pięcioletni okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o PIT. Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości przypadający na udział nabyty w 2014 r. w spadku po matce i w drodze działu spadku wynoszący łącznie 7/8 (7/8 x 31.250 zł) stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu PIT, gdyż w stosunku do tego udziału nie upłynął pięcioletni okres czasu. Według fiskusa niedopuszczalne jest twierdzenie, że sprzedany udział 1/8 w nieruchomości to akurat ten udział nabyty w 2001 r. w spadku po ojcu w związku z czym sprzedaż tego udziału nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 lipca 2015 r., sygn. akt IBPB-2-2/4511-112/15/MM
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego