W przedmiotowej sprawie kwestią sporną między stronami było czy odsetki zasądzone wraz z odszkodowaniem prawomocnym wyrokiem sądu korzystają ze zwolnienia podatkowego.
Sąd zasądził od gminy na rzecz podatniczki odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami. Odszkodowanie zasądzono za szkodę powstałą w wyniku nienależytego wykonania umowy sprzedaży lokalu, a odsetki ustawowe za okres opóźnienia ze spełnieniem świadczenia pieniężnego.
W związku z tym fiskus uznał, że podatniczka jest zwolniona z obowiązku zapłaty PIT w zakresie opodatkowania odszkodowania za szkodę rzeczywistą przyznanego wyrokiem sądowym. Uznał jednak, że nie jest zwolniona z obowiązku zapłaty PIT w zakresie opodatkowania odsetek od odszkodowania. Podatnik nie zgodził się z tym stanowiskiem, a sprawa trafiła do WSA w Gliwicach.
Zdaniem WSA odsetki otrzymane na podstawie wyroku z tytułu opóźnienia dłużnika ze spełnieniem świadczenia pieniężnego (art. 481 § 1 k.c.) stanowią odszkodowanie dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono i jako takie nie są wolne od PIT, ponieważ przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT jednoznacznie wyłącza ze zwolnienia podatkowego wskazane odszkodowania.
WSA podkreślił jednocześnie, że w żadnej jednostce redakcyjnej przepisu art. 21 ustawy o PIT nie została zakodowana norma o charakterze szczególnym statuująca zwolnienie podatkowe obejmujące wyżej opisane odsetki za zwłokę. Normy takiej nie ma również w innych regulacjach wchodzących w skład systemu prawa obowiązującego. W przepisie art. 21 ustawy o PIT zostały natomiast zawarte zwolnienia podatkowe dotyczące innego rodzaju odsetek. A odsetki, które nie zostały wymienione, jako zwolnione z podatku, podlegają opodatkowaniu.
Wyrok WSA w Gliwicach z 11 lipca 2013 r., I SA/Gl 145/13