W przedmiotowej sprawie pensjonariusz szpitala uzdrowiskowego zwrócił się do burmistrza o zwrot nadpłaty powstałej w związku z uiszczeniem opłaty uzdrowiskowej. Podatnik podniósł, że opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się za pobyt w szpitalu, za który należy uznać także szpital uzdrowiskowy.
Burmistrz odmówił jednak stwierdzenia nadpłaty stwierdzając, że zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.) nie dotyczy szpitali uzdrowiskowych.
Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie. Zdaniem sądu powinnością organu podatkowego było ustalenie, czy szpital uzdrowiskowy jest szpitalem w rozumieniu art. 17 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l.
Zdaniem sądu nie ma podstaw do różnicowania na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych szpitali w pojęciu ogólnym od innych szpitali o charakterze specjalistycznym, w tym od szpitali uzdrowiskowych. Gdyby ustawodawcy zależało na wyeliminowaniu szpitali uzdrowiskowych ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l., to uczyniłby to wprost w tym przepisie. Tymczasem ustawa posługuje się ogólnym określeniem "szpital" nie różnicując w żadnym przepisie rodzajów szpitali, które podlegają lub nie podlegają zwolnieniu.
W opinii sądu porównanie zakresu świadczeń szpitala w pojęciu ogólnym z zakresem świadczeń szpitala uzdrowiskowego, pozwalał przyjąć, że te zakresy się pokrywają, co do podstawowych funkcji, a na szpital uzdrowiskowy nałożono dodatkowe zadania z uwagi na funkcjonowanie na obszarze uzdrowiska. Według sądu w żadnym razie szpital uzdrowiskowy, poprzez wykonywanie takich charakterystycznych tylko dla tego rodzaju szpitala zadań, nie traci przymiotu szpitala. Nie ma zatem podstaw do różnicowania na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych szpitali w pojęciu ogólnym od innych szpitali o charakterze specjalistycznym, w tym od szpitali uzdrowiskowych.
Sąd dodał, że szpital pozostaje pojęciem zbiorczym, szerszym, które obejmuje różne jego rodzaje. Posłużenie się zwrotem "szpital", czy to w art. 2 ust. 1 pkt 1 poprzednio obowiązującej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej czy to art. 2 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej, czy art. 8 ustawy o działalności uzdrowiskowej, czy też w najbardziej istotnym dla rozpoznawanej sprawy art. 17 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l., nie stwarza żadnych podstaw, aby różnicować szpitale ze względu na rodzaj świadczonych usług, czy też miejsce ich świadczenia.
Podsumowując sąd wskazał, że to nie burmistrzowie gmin uzdrowiskowych, lecz ustawodawca decyduje o zakresie poboru takich opłat, a przepisami odrębnymi są tu przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które w art. 17 ust. 2 pkt 2 przewidują zwolnienie od tych opłat osób przebywających w szpitalach, nie czyniąc tu wyjątku dla szpitali uzdrowiskowych.
Wyrok WSA w Szczecinie z 14 marca 2013 r., I SA/Sz 921/12