W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca, którego działalność w pełnym zakresie jest opodatkowana podatkiem VAT. Przedsiębiorca zamierza wnieść aportem przedsiębiorstwo do istniejącej już spółki z o.o. w zamian za objęcie udziałów ww. spółce.
Zdaniem przedsiębiorcy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o. o. pokrytego w całości wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez niego nie podlega PCC.
Fiskus się z tym nie zgodził. Organ wyjaśnił, że owszem w ustawie o PCC przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania. I tak, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o PCC nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. Z treści tego przepisu wynika więc jednoznacznie, że nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, wniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jedynie spółki kapitałowej, a nie osoby fizycznej.
Fiskus podkreślił, że zakres wyłączeń i zwolnień podatkowych należy interpretować ściśle, co oznacza, że niedopuszczalna jest ich wykładnia rozszerzająca. Wśród czynności cywilnoprawnych wyłączonych lub zwolnionych z opodatkowania nie ma zmiany umowy spółki kapitałowej związanej z wniesieniem do tej spółki tytułem wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa osoby fizycznej – jak ma to miejsce na gruncie analizowanej sprawy. Nie ma też podstaw prawnych pozwalających uznać przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną za spółkę kapitałową.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lipca 2014 r. ILPB2/436-158/14-4/WM
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego