Tak przyjął WSA w Gdańsku w wyroku z 10 grudnia 2013 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa z wnioskiem o interpretację zwróciła się spółką z o. o. która w przyszłości planuje przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej SKA). Grono wspólników spółki nie ulegnie zmianie; tj. do spółki nie przystąpi nowy wspólnik, który swoim wkładem mógłby zwiększyć majątek spółki osobowej. Podobnie żaden z dotychczasowych wspólników spółki nie wniesie nowego, dodatkowego wkładu, a kapitały własne nie ulegną zmianie w wyniku przekształcenia. Spółka uznała więc, że skoro nie dojdzie do zwiększenia majątku przekształconej spółki osobowej, a zatem przekształcenie spółki w spółkę osobową nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty PCC.
Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem i uznał, że dokonując oceny podlegania podatkowi od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki związanej z przekształceniem nie można ograniczać się jedynie do treści art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC, lecz należy uwzględniać wszystkie przepisy, które mogą mieć zastosowanie w odniesieniu do takich zmian umowy a zwłaszcza art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) tej ustawy określającego podstawę opodatkowania. Dlatego fakt, iż w powstałej w wyniku przekształcenia spółce komandytowo-akcyjnej wartość kapitału zakładowego będzie równa lub nawet niższa niż wartość kapitału zakładowego w spółce przekształcanej nie przesądza o braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku. Zdaniem sądu prowadząc wykładnię systemową wewnętrzną ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie można pominąć art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o PCC wskazującego, że podstawę opodatkowania przy przekształceniu lub łączeniu spółek, stanowi wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia. Zatem dla ustalenia, czy zmiana umowy spółki, polegająca na przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową (tu: komandytowo-akcyjną) podlega PCC niezbędna jest ocena, czy w wyniku tej zmiany doszło do zwiększenia majątku spółki osobowej a nie tylko do niepodwyższenia kapitału zakładowego, pochodzącego z wkładów wszystkich wspólników. A do zwiększenia majątku spółki komandytowo-akcyjnej, powstałej w wyniku przekształcenia może dojść, gdy na przykład niepodzielone zyski spółki kapitałowej zwiększą majątek spółki osobowej.
Wyrok WSA w Gdańsku z 10 grudnia 2013 r., I SA/Gd 1380/13