Główne zmiany wprowadzone do konwencji z 1995 r. obejmują postanowienia dotyczące metody unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do polskich rezydentów, opodatkowania dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków kapitałowych oraz wymiany informacji podatkowych. Zmiany te usuwają zapisy prowadzące do podwójnego nieopodatkowania pewnych kategorii dochodów, a także dotyczą szeregu technicznych kwestii, wypływających ze stosowania umowy w zmienionej sytuacji gospodarczej i politycznej. Rząd pracując nad zmianą podkreślał, że konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania nie odpowiadała aktualnym standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD ws. podatku od dochodu i majątku. Ponadto zawierała zapisy szkodliwe z punktu widzenia ochrony interesów polskiego Skarbu Państwa.
Podstawową metodą unikania podwójnego opodatkowania w Polsce nadal pozostaje metoda wyłączenia z progresją, natomiast w odniesieniu do niektórych kategorii dochodów - m.in. dywidend, odsetek i należności licencyjnych, uzyskiwanych przez polskich rezydentów w Luksemburgu - zastosowanie znalazła metoda zaliczenia proporcjonalnego.
Kolejną istotną zmianą, którą wprowadził protokół, jest objęcie opodatkowaniem w państwie, w którym położony jest majątek nieruchomy, zysków z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), których wartość pochodzi pośrednio lub bezpośrednio z tego majątku nieruchomego (tzw. klauzula nieruchomościowa).
Protokół zmienił również postanowienia konwencji z 1995 r. dotyczące odsetek i należności licencyjnych, obniżając dla obydwu kategorii stawkę podatku u źródła z 10 proc. do 5 proc. W przypadku dywidend, jeżeli bezpośredni udział ich odbiorcy w kapitale spółki wypłacającej wynosi 10 proc. i posiadany jest on przez nieprzerwany okres 24 miesięcy, zastosowanie znajduje stawka 0 proc.. Jeżeli warunki te nie zostaną zachowane dywidendy podlegają opodatkowaniu u źródła w wysokości 15 proc.
Istotną zmianą jest wprowadzenie pełnej klauzuli wymiany informacji w sprawach podatkowych, dostosowującej postanowienia konwencji do obowiązującego standardu OECD. Ma ona umożliwić uzyskanie informacji o działalności gospodarczej polskich rezydentów w relacjach z Luksemburgiem, w tym również o zgromadzonych środkach na rachunkach bankowych.
Protokół wszedł w życie 25 lipca 2013 r., z tym że będzie miał zastosowanie do podatków potrącanych u źródła, do dochodu osiąganego w pierwszym dniu, lub po tym dniu, drugiego miesiąca następującego po dacie, w której protokół wejdzie w życie, tj. od 1 września 2013 r.; oraz w odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu oraz podatków od majątku, do podatków pobieranych za jakikolwiek rok podatkowy rozpoczynający się w 1 stycznia lub po tym dniu, w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym protokół wejdzie w życie, tj. od 1 stycznia 2014 r.