Zarówno umowa z Belize, podpisana w Londynie 16 maja 2013 r., jak i podpisana w Nowym Jorku 28 czerwca 2013 r. umowa ze Wspólnotą Bahamów zostały przygotowane w oparciu o wybrane postanowienia Modelowej Konwencji OECD i staną się częścią funkcjonujących już w Polsce mechanizmów wymiany informacji podatkowych z innymi krajami. Zawarcie takich umów stało się możliwe z chwilą, gdy zmieniło się podejście administracji Belize i administracji Bahamów do kwestii wymiany informacji podatkowych z innymi krajami. Prowadzenie transparentnej polityki dotyczącej wymiany informacji podatkowych spowodowało wykreślenie tych terytoriów z listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe.
Zobacz: Polska wymieni informacje podatkowe ze Wspólnotą Bahamów >>>
Polska wymieni informacje podatkowe z Belize >>>
Jeżeli chodzi o obowiązującą dotychczas umowę między Polską a Słowacją z 1994 r., to musiała ona ulec zmianie, bowiem nie uwzględniała zmian w sytuacji ekonomicznej obu stron umowy a także polskiej polityki dotyczącej umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Protokół podpisany w Bratysławie 1 sierpnia 2013 r. aktualizuje umowę, usuwa wątpliwości interpretacyjne oraz wprowadza przepisy pozwalające na usunięcie podwójnego ekonomicznego opodatkowania. Odnosi się on do wszystkich przedsiębiorstw i osób fizycznych uczestniczących w stosunkach bilateralnych między stronami.
Zobacz: Polska podpisała protokół do umowy podatkowej ze Słowacją >>>
Protokół wprowadza zapis zwalniający dywidendy z podatku u źródła w ściśle opisanych przypadkach; w pozostałych przypadkach stawki opodatkowania u źródła zostają zredukowane z 10 do 5 proc. Odsetki w państwie, w którym powstają, opodatkowane będą również stawką 5 proc. Zmodyfikowana została definicja należności licencyjnych tak, by objąć nią licencje na użytkowanie programów komputerowych.
Zgodnie z protokołem, generalną zasadą unikania podwójnego opodatkowania będzie metoda wyłączenia z progresją, oprócz zysków firm, zysków ze sprzedaży majątków, dochodów z dywidend, odsetek itp. co do których Polska będzie stosowała metodę zaliczenia proporcjonalnego.
Ponadto protokół usuwa postanowienia umowne odnoszące się do „odliczeń podatków fikcyjnych” a także wprowadza przepisy mające na celu przeciwdziałanie uchylaniu się od podatków poprzez tworzenie sztucznych struktur i transakcji gospodarczych, których wyłącznym celem jest unikanie opodatkowania. Wprowadzona zostaje także pełna klauzula wymiany informacji podatkowych.
Zobacz także: