Obecnie brak jest przepisów określających opodatkowanie tych funduszy, ponieważ każdy typ funduszu inwestycyjnego przewidziany przez ustawę o funduszach inwestycyjnych i i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi jest zwolniony podmiotowo od podatku dochodowego od osób prawnych. Od 1 stycznia 2017 r. zwolnienie stosowane będzie tylko do funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) oraz, co do zasady, specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych (SFIO). Ze zwolnienia przestaną natomiast korzystać fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) oraz SFIO stosujące zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych.
Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych
Zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzonymi ustawą z 29 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, do przychodów nie będzie się zaliczać wartości otrzymanych przez fundusz inwestycyjny z tytułu wpłat dokonanych w formie pieniężnej lub papierów wartościowych lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, przyjętych w zamian za przydział lub zbycie uczestnikom funduszu, a w przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami – uczestnikom subfunduszu, jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych.
Kwoty wypłacone przez fundusz inwestycyjny z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa albo wykupienia certyfikatów inwestycyjnych oraz wypłaty uczestnikom funduszu dochodów funduszu inwestycyjnego, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Nowy zakres zwolnienia dla funduszy inwestycyjnych
Obowiązywać będą zwolnienia od podatku obejmujące część dochodów polskich oraz – pod szeregiem warunków – zagranicznych FIZ oraz SFIO stosujących zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy zamkniętych. Fundusze typu otwartego nadal korzystać będą ze zwolnienia podmiotowego przy zastosowaniu co do zasady tożsamych warunków, które obowiązywały dotychczas, natomiast zwolnieniem przedmiotowym objęte zostaną fundusze typu zamkniętego osiągające przysporzenia podatkowe inne niż z tytułu inwestycji w podmioty transparentne podatkowo.