Wspomniany projekt przewiduje zmianę rozporządzenia ministra finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 247).
W projekcie doprecyzowano moment, w którym podatnik powinien posiadać określone dokumenty, aby móc zastosować stawkę 0 proc. Preferencyjną stawkę będzie można zastosować jedynie w sytuacji, gdy dostawca towarów lub świadczący usługi, przed upływem terminu do złożenia deklaracji, posiada świadectwo zwolnienia związane z tą konkretną transakcją. W przypadku jego braku dostawca będzie zobowiązany do opodatkowania transakcji według stawek obowiązujących w Polsce dla danego towaru lub usługi.
Projekt przewiduje także dodanie przepisów, które mają pomóc uniknąć podwójnego opodatkowania w związku z planowanym na 1 lipca przystąpieniem Chorwacji do UE. W rozporządzeniu wprowadzono przepisy przejściowe w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu, które zostaną dokonane przed 1 lipca 2013 r., a do których miałyby zastosowanie przepisy dotyczące eksportu towarów. Nowe przepisy umożliwią zastosowanie stawki 0 proc. pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających, że towar został faktycznie dostarczony do nabywcy.
Nowelizacja rozporządzenia związana jest ze zmianami wprowadzanymi ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35).
Od 1 kwietnia nastąpią zmiany w opodatkowaniu WDT
Podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Resort finansów przygotował projekt przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług.