Wystawienie faktury VAT, niezależnie od tego czy wystąpił obrót będący podstawą opodatkowania, skutkuje koniecznością zapłaty wskazanego w niej podatku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie na posiedzeniu w dniu 10 listopada rozpatrzył skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie określenia wysokości podatku VAT.
Rozpatrywana sprawa dotyczyła ustalenia wysokości podatku w przypadku wystawienia przez podatnika trzech faktur sprzedaży, z których dwie wskazywały tę samą wartość oraz kwotę podatku VAT, a różniły się sposobem płatności. Natomiast tylko jedna z nich została zaewidencjonowana. Podatnik kwestionował przyjęcie przez IS, iż faktury niezaewidencjonowane zostały wprowadzone do obrotu gospodarczego i spowodowały zobowiązanie do zapłaty wynikającego z nich podatku VAT.
W ocenie organów I i II instancji przepis art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przewiduje szczególny przypadek samoistnego powstania obowiązku podatkowego wskutek samego wystawienia faktury wykazującej kwotę podatku VAT. Obowiązkiem zapłaty podatku będzie skutkowało zarówno wystawienie faktury spowodowane błędem, czy też brakiem wiedzy, tak samo jak świadome działanie podatnika. Niezależnie od tego czy wystąpił obrót będący podstawą opodatkowania wystawca tzw. "pustej" faktury powinien liczyć się z koniecznością zapłaty podatku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku I SA/Rz 626/11 uznał stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej za prawidłowe i oddalił skargę.
Katarzyna Bogucka
źródło: www.nsa.gov.pl