W przedmiotowej sprawie spółka zawarła umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organów spółek kapitałowych. Zdaniem spółki, ponieważ ubezpieczenie chroni przede wszystkim interesy spółki, chroniąc ją przed ewentualnymi stratami finansowymi oraz utratą płynności finansowej, to opłacona składka, stanowi dla niej koszt uzyskania przychodu.
Zdaniem fiskusa wydatek spółki na opłacenie składek na ubezpieczenie OC organów spółek kapitałowych nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ nie mają na celu osiągnięcia przychodów przez spółkę. Ma mają na celu chronić od odpowiedzialności osoby pełniące określone funkcje w organach spółki.
Dla wsparcia swojej argumentacji fiskus dodatkowo podawał, że stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT, podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu kasacyjnego wydatki, które spółka poniesie w związku z ubezpieczeniem, nie mają na celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, przez spółkę, lecz mają na celu chronić od odpowiedzialności cywilnej przede wszystkim podmioty zależne, wszelkie osoby fizyczne, które były, są obecnie lub będą członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej itd. Wskazać należy, że osoba fizyczna, przyjmując funkcje określone w umowie ubezpieczenia, za określone wynagrodzenie, bierze odpowiedzialność za pełnienie tej funkcji. Osoba taka może ubezpieczyć się na wypadek odpowiedzialności finansowej związanej z pełnionym stanowiskiem, co wiązać się będzie z obowiązkiem uiszczania składek ubezpieczeniowych. Skoro jednak to spółka ma ponosić koszty z tytułu takiej umowy ubezpieczenia, to wydatki te nie stanowią kosztu uzyskania przychodów - ani w sposób bezpośredni, ani w sposób pośredni nie mają związku z uzyskiwanym przychodem. Wydatki te są ponoszone, aby chronić od odpowiedzialności cywilnej osoby pełniące funkcje w organach spółki.
Zdaniem sądu nie można też przyjmować, jak wskazuje spółka, że to ona jest podstawowym ubezpieczonym.
Wyrok NSA z 21 lutego 2013 r., II FSK 1322/11
Zobacz także: