W przedmiotowej sprawie fiskus w 2013 r. określił spółce zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2006. Spółka podniosła jednak, że zobowiązanie się przedawniło, ponieważ termin płatności tego podatku upłynął 31 marca 2007 r., a zatem przewidziany w art. 70 § 1 ordynacji podatkowej pięcioletni okres przedawnienia zobowiązania za 2006 rok rozpoczął swój bieg 1 stycznia 2008 r. i upływał z dniem 31 grudnia 2012 r.
Fiskus uznał jednak, że ogłoszenie upadłości układowej, które nastąpiło w sierpniu 2007 r. przerwało termin przedawnienia.
Spółka zarzuciła fiskusowi naruszenie art. 70 § 3 o.p. podnoszą przy tym dwie kwestie. Po pierwsze wskazywała, że w niniejszej sprawie nie doszło do przerwania biegu przedawnienia, o którym mowa w art. 70 § 3 o.p., gdyż upadłość ogłoszona w stosunku do spółki była upadłością układową, a do takiej przepis ten nie znajduje zastosowania, gdyż dotyczy on tylko upadłości likwidacyjnej.
Po drugie, zdaniem spółki nie doszło do przerwania biegu przedawnienia, gdyż upadłość została ogłoszona przed rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia.
Sprawa trafiła do WSA Warszawie. Sąd przypomniał, że w myśl uregulowania art. 70 § 3 o.p. bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego.
Sąd nie podzieli pierwszego zarzutu spółki jakoby w art. 70 § 3 o.p. była mowa jedynie o postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego. Zdaniem sądu ustawodawca zastosował w zdaniu pierwszym art. 70 § 3 o.p. określenie "ogłoszenie upadłości", co wskazuje na odniesienie tego przepisu do wszelkich sposobów przeprowadzania upadłości. Taki sposób sformułowania tego zdania przemawia za tym, że nie ograniczono tej regulacji do upadłości likwidacyjnej i nie została wyłączona z zakresu tego przepisu upadłość prowadzona z możliwością zawarcia układu.
Natomiast sąd rację przyznał spółce przy drugim zarzucie, że nie może dojść do przerwania biegu terminu przedawnienia przed rozpoczęciem biegu tego terminu. Skoro ogłoszenie upadłości nastąpiło w sierpniu 2007 r., a bieg terminu przedawnienia rozpoczął się 1 stycznia 2008 r., to z zestawienia tych dat jasno wynika, że ogłoszenie upadłości nie mogło przerwać biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego za 2006 r.
Sąd nie podzielił w tym zakresie argumentacji fiskusa, zgodnie z którą upadłość, o której mowa w art. 70 § 3 o.p. to pewien stan, w którym znajduje się przedsiębiorca, a więc wystarczające jest, aby w dacie rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia istniał stan upadłości. Zdaniem Sądu, gdyby taka była intencja ustawodawcy, to wskazałby wprost w art. 70 § 3 o.p., że bieg terminu przedawnienia przerywa "stan" upadłości. Z brzmienia tego przepisu nie sposób wyprowadzić takiej normy prawnej.
Tak więc, z uwagi na upływ terminu przedawnienia dyrektor izby skarbowej rozpoznając odwołanie wniesione przez spółkę nie mógł orzekać merytorycznie, a obowiązany był na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) o.p. uchylić w całości decyzję organu pierwszej instancji i umorzyć postępowanie z uwagi na jego bezprzedmiotowość.
Wyrok WSA w Warszawie z 24 lipca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 136/14
Omówienie pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa