We wtorek Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o zatrzymaniu 10 osób z grupy, która organizowała nielegalny hazard - loterie w internecie, w tym youtubera Buddy. Według KAS, zabezpieczono ponad 90 mln zł na rachunkach bankowych, luksusowe samochody, sztabki złota i gotówkę, a zatrzymanym osobom postawiono zarzuty karno-skarbowe. KAS złożyła też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

 

Zarzuty udziału w grupie przestępczej i nielegalnego hazardu 

Według prok. Katarzyny Calów–Jaszewskiej z działu prasowego Prokuratury Krajowej, prokurator zachodniopomorskiego pionu PZ PK przedstawił Kamilowi L. oraz 9 innym osobom zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuty ogłoszone podejrzanym dotyczą kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych, które to loterie z uwagi na warunki ich uczestnictwa były w istocie grami hazardowymi. Celem działania podejrzanych było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych. Nadto zarzuty dotyczą czynów polegających na uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, w związku z wystawieniem nierzetelnych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych - wyjaśnia prok. Calów–Jaszewska. 

Według prokuratury, chodzi o zarzuty z:

  • art. 258. par. 1 kodeksu karnego - udział w zorganizowanej grupie przestępczej, podlegający karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • art. 271a par. 1 kk -  wystawienia faktur poświadczających nieprawdę, podlegające karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • art. 299 par. 1 i 5 kk -  pranie pieniędzy, podlegające karze karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, a w porozumieniu z innymi osobami - od roku do lat 10.

 

Co grozi za urządzanie gier hazardowych przez internet

Jak wyjaśnia dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners, urządzanie gier hazardowych przez Internet jest objęte daleko idącymi obostrzeniami.

- Z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, gry takie są objęte monopolem państwa, co w praktyce oznacza, że legalnie może je organizować tylko Totalizator Sportowy. Natomiast organizowanie wspomnianych zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Prowadzenie nielegalnych gier hazardowych stanowi przestępstwo skarbowe, które podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności do lat trzech. W przypadku grzywny w grę wchodzi nawet kwota 40 mln zł. Co więcej, sąd może wymierzyć równocześnie karę grzywny i karę pozbawienia wolności - wyjaśnia dr Keler.

Czytaj w LEX: Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 15.11.2018 r., V KK 278/18 > >

Dodaje, że nielegalnie urządzanie i prowadzenie niektórych gier ustawodawca traktuje bardziej ulgowo. Chodzi na przykład o loterie promocyjne – czyn taki podlega już tylko karze grzywny i to w niższym wymiarze, a jeżeli dochód z takiej gry był przeznaczony na cel społecznie użyteczny, np. dobroczynny, to kara może być wyraźnie niższa. Nadal jednak w grę wchodzą poważne, kilkumilionowe kwoty.

Dodatkowo, w każdym z opisanych przypadków, sąd wymierza sprawcy przepadek. Może więc być tak, że sprawca będzie musiał zwrócić na rzecz państwa wszystkie środki wpłacone przez uczestników gier, a dodatkowo zapłacić grzywnę. Popełnienie czynu może też stanowić podstawę do pociągnięcia do odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, np. spółki. Należy pamiętać, że przestępstwem skarbowym jest nie tylko urządzanie i prowadzenie nielegalnych gier, ale nawet sam udział w nich - zaznacza dr Keler. 

 

Loterie promocyjne czy loterie pieniężne

W sprawie organizowanych przez youtuberów loterii interweniowali wcześniej posłowie, składając interpelacje do ministra finansów. Poseł Michał Woś napisał w interpelacji z 24 września (nr 5031), że mechanizm działania takich loterii opiera się na sprzedaży produktów, które w rzeczywistości nie mają żadnej rynkowej wartości, np. e-booków, do których dołączane są losy uprawniające do udziału w loterii. - Wszystko to odbywa się zgodnie z regulacjami dotyczącymi loterii promocyjnych, co pozwala na omijanie monopolu państwa na organizowanie loterii pieniężnych. Przykładem takiej loterii jest akcja promowana przez osobę znaną na YouTube pod pseudonimem „Budda”, a przykład obecnie prowadzonej na tym kanale loterii nosi nazwę „7 AUT 2 i DOM X BUDDA” - napisał Michał Woś.

Również poseł Marcin Romanowski w interpelacji z 25 września (nr 5046) zwrócił się do MF "o pilne zajęcie się sprawą dotyczącą loterii promocyjnych organizowanych przez youtuberów, które wydają się być narzędziem do omijania państwowego monopolu na prowadzenie loterii pieniężnych. Działania te budzą poważne wątpliwości co do zgodności z przepisami prawa i mogą prowadzić do znacznych strat dla Skarbu Państwa". - Mechanizm działania tych loterii jest prosty: youtuberzy oferują do sprzedaży produkty o pozornej wartości rynkowej, takie jak e-booki, które są promowane wyłącznie w kontekście loterii. W rzeczywistości produkty te nie mają żadnej istotnej wartości, a ich celem jest umożliwienie sprzedaży losów do loterii. Tego rodzaju działania stanowią jawną próbę omijania prawa i roli państwa w organizacji loterii pieniężnych - wyjaśnia Marcin Romanowski. 

Czytaj w LEX: Problematyka tożsamości i wielości czynów w odniesieniu do przestępstwa nielegalnego urządzania gier hazardowych na automatach > >

 

Nowość
Nowość

Jacek Błachut, Grzegorz Keler, Agnieszka Soja

Sprawdź  

Państwo ma monopol na gry hazardowe

Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało jeszcze na te interpelacje. Wiceminister Jarosław Neneman wyjaśnił natomiast w odpowiedzi z 30 września na interpelację Szymona Hołowni (nr 4689), dotyczącą gry w pokera, jakie regulacje dotyczą hazardu. - Stosownie do art. 5 ust. 1b ustawy o grach hazardowychurządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa - podkreśla wiceminister. 

Zgodnie z definicją ustawową, loterie promocyjne to takie, w których uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe.

Z kolei zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, polegające na odgadywaniu:

  1. wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek – totalizatory;
  2. zaistnienia różnych zdarzeń, w tym zdarzeń wirtualnych, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej – bukmacherstwo.

 

Czytaj również: Reforma KKS wyzwaniem dla Komisji Kodyfikacyjnej

Zobacz w LEX: Czy w grze komputerowej można stworzyć nielegalne kasyno? Czyli rzecz o mechanizmach hazardowych stosowanych w grach komputerowych > >