Nie będzie interpretacji ogólnej dotyczącej paragonów wystawianych przez lekarzy

Minister finansów nie widzi uzasadnienia do wydania z urzędu interpretacji, która miałaby odpowiedzieć na pytanie, jak szczegółowe dane identyfikujące usługę powinien wpisać na paragonie fiskalnym lekarz lub lekarz dentysta prowadzący działalność leczniczą.

W odpowiedzi na pismo, z którym zwrócił się o jej wydanie Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, minister finansów zauważa, że stosowane na paragonie fiskalnym nazwy będą zależały od zakresu świadczonych usług i przyjętych zasad kształtowania cen. Jednocześnie jednak przy określaniu nazwy usługi świadczonej przez lekarzy można, co do zasady, wykorzystywać nazewnictwo stosowane przy tworzeniu zasad odpłatności za świadczone przez konkretnego lekarza usługi.

Mając na uwadze daleko idącą specjalizację w ramach wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty oraz wspomnianą wyżej możliwość wykorzystywania nazewnictwa stosowanego w cennikach przy określaniu dla celów prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących nazw usług, wynikające z możliwości technicznych kas rejestrujących problemy z jednoznaczną identyfikacją nie powinny, w ocenie ministra finansów, co do zasady wystąpić, a co za tym idzie nie pojawi się konieczność „odpowiedniego" stosowania § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Tym samym minister nie zgadza się z prezentowanym piśmie NRL poglądem, że w świetle przepisów ww. rozporządzenia wystarczające jest „zamieszczenie w paragonie fiskalnym jedynie takiej nazwy usługi, która pozwoli wyodrębnić usługi zwolnione od podatku VAT (tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia) od usług medycznych objętych podatkiem VAT", bez konkretnej nazwy usługi.

Naczelna Rada Lekarska zauważyła w swoim piśmie, że szczegółowe opisywanie na paragonie fiskalnym usług wykonanych w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej rodzi poważne zastrzeżenia ze względu na obowiązek zachowania przez lekarza tajemnicy lekarskiej. Odpowiadając na ten zarzut minister finansów stwierdził, że powołany w piśmie art. 40 ustawy o zawodach lekarza i dentysty, dotyczy obowiązku zachowania przez lekarza w tajemnicy informacji związanych z pacjentem. Dane natomiast, które powinien zawierać paragon fiskalny, nie pozwalają na identyfikację klienta i nie są objęte tajemnicą lekarską. W kasie rejestrującej pozostają takie same dane, jak na paragonie fiskalnym i dotyczą samej usługi wykonywanej na rzecz pacjenta.

Opracowanie: Jolanta Mazur, RPE WKP

Źródło: www.nil.org.pl, stan z dnia 9 lipca 2013 r.

Data publikacji: 9 lipca 2013 r.