W przedmiotowej sprawie spółka wnioskiem z 22 grudnia 2010 r. zwróciła się do fiskusa o stwierdzenie nadpłaty w VAT za miesiące od lipca do grudnia 2004 r. w łącznej kwocie nieco ponad 83 tys. zł. Wraz z wnioskiem złożyła korekty deklaracji VAT-7 za ww. okresy rozliczeniowe. W uzasadnieniu wniosku powołała się na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 30 września 2010 r. w sprawie Oasis East Sp. z o.o. (C-395/09). Zwróciła także uwagę, że w orzeczeniu tym Trybunał uznał, iż przepis art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jest niezgodny z prawem wspólnotowym.
Podstawowym zagadnieniem było to, czy zwrot nadpłaty, która powstała w wyniku wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, może nastąpić po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zdaniem podatnika przepis art. 74 o.p. stanowi samoistną podstawę prawną powstania nadpłaty w wyniku wydanego wyroku Trybunału Sprawiedliwości. W konsekwencji przedawnienie zobowiązania podatkowego nie stoi na przeszkodzie jego żądaniu.
Fiskus rozstrzygnął sprawę, ale tylko za grudzień 2004 r. Za wcześniejsze miesiące odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty ze względu na upływ terminu przedawnienia. Według organu, skoro zobowiązanie podatkowe wygasło na skutek przedawnienia, to brak jest podstaw prawnych zawartych w Ordynacji podatkowej do zwrotu nadpłaty nawet w sytuacji, gdy ta nadpłata jest konsekwencją wyroku wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości.
Sprawę ostatecznie rozstrzygnął NSA. Zdaniem sądu, rację ma fiskus. Wniosek o zwrot nadpłaty w podatku od towarów i usług, złożony po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 70 § 1 o.p.), jest według sądu bezskuteczny, nawet w sytuacji, gdy ta nadpłata powstała w wyniku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (art. 74 pkt 1 o.p.). Regulacja ta jest zgodna z zasadą równoważności i nie narusza zasady skuteczności prawa unijnego. Podatnik bowiem ma taką samą sytuację prawną, gdy nadpłata w podatku jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, czy też Trybunału Sprawiedliwości.
Wyrok NSA z 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I FSK 515/14
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
Ordynacja podatkowa. Wzory pism z komentarzem
|