Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Piotr Mierzejewski wystąpił do Ministerstwa Finansów w sprawie młodego przedsiębiorcy, który po wypełnieniu wniosku na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ma do zapłacenia 100 tys. zł podatku.
Portal Prawo.pl pisał o podobnych sprawach: Wybór formy opodatkowania w CEIDG >>
Skarbówka rozstrzygnie na korzyść przedsiębiorców błąd w CEiDG >>
Zmiana w CEIDG na ostatnią chwilę może być nieskuteczna >>
Przypadek rozpatrywany przez RPO dotyczy studenta prowadzącego działalność gospodarczą, który za pośrednictwem strony internetowej CEiDG wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednak pod koniec 2023 r. okazało się, że system błędnie przetworzył wprowadzone przez niego dane w zakresie wyboru formy opodatkowania. Urząd skarbowy żądał od niego dopłaty podatku według skali (stawki 12 i 32 proc.).
Młody podatnik wskazała, że sposób opodatkowania został mu niejako narzucony automatycznie przez system - o czym nie wiedział. Według niego, niektóre urzędy skarbowe (np. we Wrocławiu, Szczecinie) rozstrzygały identyczne sytuacje na korzyść podatnika, inne natomiast nie.
Ministerstwo Finansów informowało na początku 2024 r. w odpowiedzi na interpelację poselską nr 207, że chce rozpatrywać podobne przypadki na korzyść podatników. Szef Krajowej Administracji Skarbowej skierował do Izb Administracji Skarbowych pisma, aby w przypadku uprawdopodobnienia przez podatnika, że dokonał złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania – organy podatkowe rozstrzygały takie sprawy na korzyść podatnika w myśl art. 2a ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.