Zdaniem Ministerstwa, raport stanowi jednostronne spojrzenie na system podatkowy, gdyż część ze zgłaszanych propozycji niesie za sobą poważne skutki budżetowe. Realizacja niektórych z nich wpłynęłaby na pogorszenie efektywności poboru podatków, a realizacja większości postulatów w zakresie podatku od towarów i usług spowodowałaby konflikt z prawem wspólnotowym.
Wśród wskazanych przez PKPP Lewiatan barier znajduje się między innymi wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta korekty faktury dla zmniejszenia podstawy opodatkowania. W opinii MF likwidacja tego zapisu nie zasługuje na uwzględnienie. Potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, stanowiące podstawę do zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, pełni istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy. Rezygnacja z tego warunku mogłaby rodzić skutki budżetowe i prowadzić wprost do otwarcia „furtki” do nadużyć. Istniałoby bowiem przyzwolenie na obniżanie kwoty podatku należnego u dostawcy bez żadnego zabezpieczenia, że u nabywcy dojdzie do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego.
Innym postulatem, do którego krytycznie odnosi się resort finansów jest rekomendacja Lewiatana przygotowania i uchwalenia nowych ustaw o podatku dochodowym w podziale na ustawę o podatku dochodowym od przedsiębiorców i ustawę o podatku od dochodów osobistych. Zdaniem Ministerstwa, Przepisy obowiązującej ustawy o PIT w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przepisy ustawy o CIT są spójne. podobne, a w niektórych przypadkach identyczne rozwiązania obowiązują na przykład w zakresie kosztów uzyskania przychodów, amortyzacji środków trwałych, określenia momentu uzyskania przychodu. W obu ustawach spójne są także przepisy dotyczące spółek niebędących osobą prawną. Występujące różnice podyktowane są specyfiką właściwą dla podmiotów, których dochody podlegają opodatkowaniu: przedsiębiorcy - osoby fizyczne i osoby prawne, np. w zakresie stosunków majątkowych.
Dokument zawierający stanowisko Ministerstwa Finansów odnośnie przedstawionych w raporcie barier i rekomendacji do ich usunięcia znajduje się na stronie internetowej urzędu.
źródło: www.mf.gov.pl