Państwa członkowskie, których walutą nie jest euro, będą miały prawo uczestniczyć w tym mechanizmie. Ww. propozycje są częścią działań zmierzających do ustanowienia unii bankowej i przywrócenia zaufania do sektora bankowego.

Ponadto, w trakcie posiedzenia powinien zostać zaakceptowany kompromis osiągnięty z Parlamentem Europejskim w zakresie wzmocnienia zarządzania gospodarczego w strefie euro (tzw. dwupak). Dotyczy on szczegółowych zasad nadzoru polityk gospodarczych i budżetowych tych krajów strefy euro, które są niestabilne finansowo lub którym taka niestabilność poważnie zagraża.

Ministrowie zapoznają się także ze stanem negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian dotyczących wymogów kapitałowych dla banków i firm inwestycyjnych (tzw. pakiet CRDIV).

Ponadto, ministrowie omówią procedurę nadmiernego deficytu dla Grecji i Malty, możliwości pogłębionej współpracy w dziedzinie podatku od transakcji finansowych, a także zapoznają się z komunikatem KE dotyczącym przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej oraz ze sprawozdaniem Trybunału Obrachunkowego dotyczącym wykonania budżetu UE za rok budżetowy 2011.

KE przedstawi analizę wzrostu gospodarczego, opublikowaną w dniu 28 listopada br., która formalnie rozpoczyna wdrażanie kolejnego cyklu systemu zarządzania polityką gospodarczą w UE (Semestr Europejski).

W trakcie obiadu roboczego ministrowie wysłuchają prezentacji Pana Erkki Liikanena, prezesa banku centralnego Finlandii. Pan Liikanen kieruje pracami Grupy Ekspertów Wysokiego Szczebla, powołanej przez Komisarza Bariera w lutym 2012 r., której zadaniem jest opracowanie zaleceń dotyczących reformy struktury europejskiego sektora bankowego.