MF przedstawiło projekt ustawy o podatku węglowodorowym

W piątek resort finansów poinformował o przekazaniu do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Zgodnie z przedstawionym projektem opodatkowaniu specjalnym podatkiem węglowodorowym będzie podlegał zysk z działalności wydobywczej węglowodorów. Przychody oraz wydatki będą, co do zasady, rozliczane metodą kasową. Stawki specjalnego podatku węglowodorowego będą wynosiły 12,5% lub 25%, w zależności od relacji przychodów do wydatków poniesionych od początku działalności wydobywczej.

Projekt ustawy przewiduje również zmianę przepisów ustawy z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin, rozszerzając jej zakres na wydobycie gazu ziemnego lub ropy naftowej. Zaproponowano stawki zróżnicowane w zależności od rodzaju eksploatowanego złoża:

- 1,5% lub 3% wartości wydobytego gazu ziemnego,

- 3% lub 6% wartości wydobytej ropy naftowej.

Niższe stawki będą obowiązywały dla gazu i ropy wydobywanych metodami niekonwencjonalnymi.

Podatnicy będą uprawnieni do odliczenia od podatku od wydobycia niektórych kopalin nieodliczonej (z uwagi na upływ 5 letniego okresu) straty w podatku CIT.

Projekt dokonuje również zmian w innych ustawach, w szczególności w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie przewiduje się stawkę amortyzacyjną dla otworów wiertniczych w realnej wysokości 20%.

Nominalny (niezdyskontowany) poziom dochodów budżetowych z tytułu nowych podatków oraz pozostałych, obecnie obowiązujących, danin związanych z działalnością wydobywczą węglowodorów, będzie oscylował w granicach 40%.

Ministerstwo proponuje aby przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2015 r.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 4 marca 2013 r.

Data publikacji: 4 marca 2013 r.