W założeniach skierowanego do konsultacji projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej planuje się zawęzić zakres wydawanych interpretacji indywidualnych. Podatnicy będą mogli składać wnioski o wydanie interpretacji podatkowej jedynie co do zdarzeń, które jeszcze nie nastąpiły. Obecnie takie prawo przysługuje także w sprawach dotyczących zaistniałego stanu faktycznego, dzięki czemu przedsiębiorca ma prawo do skorygowania swoich rozliczeń.
Eksperci Pracodawców RP nie zgadzają się ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, według którego instytucja interpretacji indywidualnych powinna stanowić pomoc przy wypełnianiu przyszłych obowiązków podatkowych, a nie być narzędziem do weryfikacji przeprowadzonych już rozliczeń.
Zdaniem ekspertów, pozbawienie przedsiębiorców możliwości uzyskania interpretacji indywidualnej dotyczącej zaistniałego stanu faktycznego może spowodować, że nie dokonają oni stosownych korekt deklaracji podatkowych i nie będą w stanie wykazać prawidłowej kwoty podatku.
– Planowane założenia, zamiast uprościć system podatkowy w Polsce, prowadzą do kolejnych komplikacji prawnych – mówią eksperci Pracodawców RP. Podkreślają też, że to nie jedyna zmiana ograniczająca prawa podatników. – Ministerstwo Finansów przedstawiło prawie 150 propozycji zmian. W założeniach projektu ustawy proponuje się m.in. rozszerzenie zakresu czynności sprawdzających, zwiększenie katalogu możliwości wszczęcia kontroli podatkowych bez doręczania zawiadomienia o zamiarze ich przeprowadzenia oraz odstąpienie od doręczania kontrolowanemu załączników do protokołu kontroli. To bardzo niepokojąca tendencja – dodają eksperci.