Pytanie

Pracodawca swoim pracownikom wypłacił premię bez opodatkowania i składek ZUS (pod stołem).
Czy w sytuacji kiedy urząd skarbowy po latach odkryje ten dochód u pracownika to kogo obciąży obowiązkiem zapłaty podatku?
Czy nastąpi tu oszacowanie dochodu przez urząd skarbowy?

Odpowiedź

Jeśli płatnik zaniżył (nie ujawnił) podstawy opodatkowania, podatnik (pracownik) nie ponosi odpowiedzialności za zaniżenie (nieujawnienie) podstawy opodatkowania do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik.
Organ podatkowy wydając decyzję określającą pracownikowi prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego winien uwzględnić zwolnienie podatnika od odpowiedzialności - do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany był płatnik.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 26a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) - dalej o.p., podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13 oraz 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik.

Z kolei art. 26a § 2 o.p. stanowi, że w przypadku, o którym mowa w art. 26a § 1 o.p., nie stosuje się przepisu art. 30 § 5 o.p., a więc organ podatkowy nie wydaje decyzji o odpowiedzialności podatnika.

W wyroku z 22 listopada 2011 r., I SA/Gd 718/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że organ podatkowy określając w decyzji wysokość zobowiązania podatkowego podatnika powinien uwzględnić wynikającą z art. 26a o.p. dyrektywę wyłączenia odpowiedzialności podatnika z tytułu zaniżenia przez płatnika podstawy opodatkowania w granicach w tym przepisie określonych. Przepis ten nie zmienia przedmiotu i zakresu opodatkowania ale jedynie modyfikuje zakres odpowiedzialności podatnika za podatek, do wysokości zaliczki, do której pobrania obowiązany był płatnik.

Wobec powyższego, skoro podatnik nie ponosi odpowiedzialności do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik, organ podatkowy obowiązany jest ustalić wysokość niepobranych zaliczek i uwzględni tę wartość w wyliczeniu zobowiązania podatkowego.

W ocenie WSA w postępowaniu w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych organ podatkowy obowiązany jest określić wysokość zobowiązania podatkowego z uwzględnieniem wymiaru podatku oraz zwolnienia podatnika od odpowiedzialności.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego