Zgodnie z wymogami art. 53 ustawy o finansach publicznych, kierownik jednostki sektora finansów publicznych jest odpowiedzialny za całość gospodarki finansowej tej jednostki i może on powierzyć określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej pracownikom jednostki. Przyjęcie obowiązków przez te osoby powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym tej jednostki. Z kolei na podstawie art. 54 ust. 1 tej ustawy głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych, jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność za:

  • Prowadzenie rachunkowości jednostki;
  • Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi;
  • Dokonywanie wstępnej kontroli:
    • zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,
    • kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Powierzenie obowiązków i odpowiedzialności głównemu księgowemu przez kierownika jednostki w zakresie gospodarki finansowej >


Nieobecność głównego księgowego

Kierownik jednostki w sytuacji kiedy np. główny księgowy przebywa na zwolnieniu lub długotrwałym urlopie, ma prawo upoważnić wybraną osobę do zastępowania głównego księgowego i powierzyć jej np. pełnienie funkcji głównego księgowego na czas jej nieobecności. Po pisemnym upoważnieniu takiego pracownika (spełniającego wymogi formalne) do pełnienia funkcji głównego księgowego, nie podstaw do określania iż działa on "z upoważnienia" czy " w zastępstwie". Taki pracownik, któremu powierzono na czas określony funkcje głównego księgowego, posługiwać się winien własną pieczątką imienną i określeniem funkcji jaką tymczasowo sprawuje. Nie ma przy tym potrzeby, aby osoba, której powierzono na czas zastępstwa funkcje głównego księgowego, miałaby posługiwać się przy akceptowaniu dokumentów podpisem “z upoważnienia czy “ w zastępstwie”.

Zobacz również: Koszt trzeba ująć w księdze przed końcem roku podatkowego >>

Sprawdź w LEX:

Główny księgowy jednostki samorządu terytorialnego na urlopie >

Czy łączenie zadań głównej księgowej w sp zoz z funkcją kadrowej w tym podmiocie jest zgodne z prawem? >

Rola głównego księgowego w sprawowaniu kontroli zarządczej >