Pytanie, jak na dostępności kredytów, a tym samym potencjalnym wzroście ich liczby i wartości, odbije się wprowadzona 1 stycznia możliwość zaciągnięcia finansowania pod zwrot VAT?

Nie gorzej niż w roku 2012

Na tle innych państw, polski sektor bankowy uznać należy za dość stabilny. Banki dysponują sporym kapitałem, więc nie powinny mieć one problemu z jednoczesnym spełnieniem ciążących na nich wymogów kapitałowych oraz rozwojem akcji kredytowej. Zgodnie z ostrożnymi szacunkami, poziom wzrostu obszaru kredytów utrzymać się ma w 2013 roku na analogicznym do roku poprzedniego poziomie, czyli w granicach pięciu procent w stosunku rokrocznym. Pytanie tylko, na ile banki będą chętne na udzielenie finansowania. Z jego otrzymaniem oczywiście nie powinny mieć problemu największe i najdynamiczniej rozwijające się przedsiębiorstwa, o ile nie pochodzą one z branży szczególnie naznaczonej podwyższonym poziomem ryzyka kredytowego, jak deweloperka, budownictwo czy biznes turystyczny. Nieco inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które na zbytek łaski banków nie mogły jednak narzekać także w roku 2012. Najmniej przychylnie rozpatrywane będą wnioski kredytowe mikroprzedsiębiorstw, a to z racji ich najczęściej krótkiej obecności na rynku (również w systemach bankowych), a także braku możliwości zabezpieczenia długu chociażby majątkiem firmy. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, w których bank nie pobiera prowizji za rozpatrzenie wniosku, co umożliwi bezkosztową kontrolę zdolności, oraz pozwala na zabezpieczenie finansowania wyłącznie ubezpieczeniem. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa skorzystać mogą także z pozadotacyjnego wsparcia w ramach inicjatywy JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises). Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 pozwoli im na skorzystanie z oferty niskooprocentowanych kredytów i pożyczek, czy choćby poręczeń, które wpłyną na wyliczany stopień ryzyka w przypadku finansowania ze źródeł tradycyjnych.

Kredyt pod zwrot VAT

Nieco inne podejście do kredytowania zapewnić może także wprowadzona od 1 stycznia tego roku ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r., poz. 1342), która przewiduje: „W przypadku złożenia przez podatnika upoważnienia organu podatkowego na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług, zwrot podatku wraz z oprocentowaniem może być przekazany, w całości lub w części, na wskazany rachunek banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie kredytu udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę, jeżeli w dniu złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku, w stosunku do podatnika nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości zobowiązań podatkowych.”

W związku z tym, zwrot nadwyżki VAT posłużyć może jako zabezpieczenie zaciągniętego kredytu, a przez to kredyty tego typu mogą okazać się korzystniejsze od dotychczasowych rozwiązań finansujących. Nowe przepisy nie są jednak pozbawione niejasności, ponieważ nierozsądzoną dotychczas kwestią pozostaje to, czy zabezpieczeniem jest samo roszczenie zwrotu, czy konkretna przekazana na rachunek banku lub SKOK’u kwota pieniężna. Zastrzeżenia budzi także forma wykorzystania już przelanych na odpowiedni rachunek środków - tj. czy będą one zatrzymane w ramach zabezpieczenia i zwrócone przedsiębiorstwu po upływie okresu kredytowania w przypadku, gdy spłata kredytu dokonywana była z należytą starannością, czy też przekazane środki wykorzystane zostaną jako płatność częściowa/całkowita zaciągniętego zobowiązania. Niezależnie od tego finansowanie tego typu posłużyć może jako „pomostowy” zastrzyk dodatkowych środków, jednak najważniejsze jest to, jak na tego typu regulacje zareagują same banki. Czy będą one w stanie poradzić sobie z niejasnymi zapisami? Jak faktycznie wyglądał będzie nowy produkt kredytowy i czy będzie on korzystniejszy od innych form pozyskania finansowania? Pytania te znajdą odpowiedź najpewniej w okresie pierwszego kwartału tego roku…


Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.