W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która prowadzi działalność w zakresie detalicznej sprzedaży towarów handlowych. Część towarów przeznaczonych do dalszej sprzedaży detalicznej jest nabywana od kontrahentów z innych krajów UE w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Spółka zwraca uwagę, że czasem zachodzą niezależne od niej przyczyny, dla których należność z tytułu zrealizowanych WNT powinna być umniejszana. Chodzi tu o:
- zwroty towarów i reklamacje dokonane przez spółkę,
- otrzymane przez spółkę rabaty dotyczące zrealizowanych wcześniej wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,
- udzielone spółce skonta z tytułu dokonania płatności w określonym terminie,
- zmniejszenia ceny nie będące korektą wcześniejszego błędu, lecz w wyniku ustaleń poczynionych pomiędzy spółką a kontrahentem po zrealizowaniu WNT.
Spółka może na skutek ww. przyczyn otrzymywać dokumenty korygujące. Mogą one jednak wpływać do spółki z wielomiesięcznym opóźnieniem (po upływie trzeciego miesiąca od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT dokonanego wcześniej przez spółkę).
Pytanie spółki dotyczyło wskazania, za jakie okresy należy rozliczyć korekty wartości wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz wykazać je w deklaracjach VAT oraz w informacjach podsumowujących VAT UE.
Spółka tłumaczy, że w momencie dokonania danego WNT nie wie, czy dojdzie do jego korekty. Wobec tego fakt korekty danego WNT, jest nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktury pierwotnej przez danego dostawcę.
Według fiskusa podatnik nabywa prawo do dokonania korekty WNT z chwilą spełnienia warunków do jego zastosowania, określonych przez sprzedawcę w wystawionym przez niego dokumencie korygującym – ponieważ to sprzedawca, poprzez wystawienie dokumentu korygującego, ostatecznie określa zmiany dotyczące sprzedanego wcześniej towaru. Wobec powyższego spółka jest zobowiązana do rozliczenia korekty wartości z tytułu danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w okresie otrzymania dokumentu korygującego, na którym dostawca towarów potwierdza istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanej transakcji. Obniżenie wartości WNT w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury, powinno nastąpić w dacie otrzymania dokumentu korygującego.
Fiskus uznał więc, że korektę wartości danego WNT, należy wykazać w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej VAT UE w okresie otrzymania przez spółkę od kontrahenta faktury korygującej bądź innego dokumentu korygującego wystawionego przez kontrahenta. Termin otrzymania od kontrahenta dokumentu korygującego dane WNT (do końca trzeciego miesiąca od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT dokonanego wcześniej przez spółkę, czy po upływie trzeciego miesiąca od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT dokonanego wcześniej przez spółkę) nie ma wpływu na rozliczenie tej korekty przez spółkę.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 października 2014 r., ILPP4/443-336/14-2/BA, LEX nr 242634