Konieczność uchwalenia ustawy podyktowana była tym, że zgodnie z ustawą z 17 lutego 2006 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów upływa okres przekazywania dotacji dla Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli „Bochnia” oraz Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli „Wieliczka”, natomiast z powodów finansowych i technicznych podmioty te nie otrzymały wystarczających środków na realizację określonych w powołanej ustawie zadań. Na mocy przedłożonej ustawy dotacje dla Kopalni Soli „Bochnia” przekazywane będą do 31 grudnia 2017 r., zaś dla Kopalni Soli „Wieliczka” do 31 grudnia 2020 r.
Zgodnie z ustawą dotacje mają być przeznaczane na finansowanie zadań w zakresie m.in.: całkowitej likwidacji zakładu górniczego „Siedlec-Moszczenica” oraz niezabytkowej części zakładu górniczego „Bochnia”, a także utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowych części zakładu wchodzących w skład Kopalni Soli „Bochnia”. Dotowana będzie także całkowita likwidacja niezabytkowych części zakładu górniczego „Wieliczka”, a także utrzymanie, zabezpieczenie i ratowanie zabytkowych części tego zakładu, wchodzących w skład Kopalni Soli „Wieliczka”.
Podmiotami uprawnionymi do otrzymywania dotacji będą również Centralna Pompownia „Bolko” spółka z o.o. z siedzibą Bytomiu oraz Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu lub jej następca prawny. Środki dla Pompowni przekazywane będą do dnia 31 grudnia 2020 r., z przeznaczeniem na finansowanie działań związanych z odwadnianiem wyrobisk kopalnianych po zlikwidowanych zakładach górniczych, wchodzących w skład nieistniejących już Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały”. Dotacje dla Kopalni „Guido” przekazywane będą do 31 grudnia 2020 r., z przeznaczeniem na utrzymanie i ratowanie zabytkowych części zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” i zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego „Królowa Luiza”.
Dysponentem dotacji na realizację zadań i wykonywanie działań określonych w ustawie będzie minister właściwy do spraw gospodarki, natomiast podstawą jej przyznania – umowa zawierana między Ministrem Gospodarki i beneficjentem dotacji.
Ponieważ zgodność przedłożonej ustawy z prawem Unii Europejskiej uzależniona jest od zachowania procedury notyfikacyjnej oraz od wydania przez Komisję Europejską pozytywnego rozstrzygnięcia w sprawie zgodności planowanej pomocy z zasadami rynku wewnętrznego przepisy w zakresie dotyczącym dotacji dla poszczególnych podmiotów stosowane będą od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem.