Pracodawcy RP podkreślają, że tylko pisemna odpowiedź organu podatkowego daje gwarancję działania zgodnie z obowiązującym prawem.

Prawo podatkowe jest jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin w polskiej jurysdykcji. Nic więc dziwnego, że podatnicy często potrzebują pomocy w rozwikłaniu skomplikowanych zagadnień. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na fachową pomoc doradcy prawnego. W takich sytuacjach podatnicy zwracają się z pytaniem do urzędników.

Dosyć często zdarza się, że odpowiedź, jaką podatnik uzyskał w drodze telefonicznych konsultacji różni się bardzo od egzekwowania prawa w praktyce, a odpowiedzialność spada na… podatnika, który zastosował się do urzędniczych porad. - Jest to oczywiście kuriozalna sytuacja, jednak warto podkreślić, że tego typu forma pozyskania informacji jest nieformalna. Dlatego na wypadek ewentualnych komplikacji należy się ubiegać o odpowiedź w formie pisemnej – mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Podębska.

Bezpiecznie jest skorzystać z instytucji interpretacji indywidualnej. Wniosek do organu skarbowego może skierować każdy, kto zmaga się z konkretnym problemem. Można też zwrócić się z wnioskiem dotyczącym zdarzenia przyszłego. Opłata za wniosek wynosi 40 zł. W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów zaproponowało projekt założeń do zmiany ustawy o ordynacji podatkowej, w którym przewidywało zwiększenie stawki opłaty dla przedsiębiorców nawet do 1 000 zł. - Dzięki naszym działaniom ministerstwo wycofało się z tego pomysłu, dzięki czemu interpretacja indywidualna nadal pozostaje w zasięgu podatników – przypomina Emilia Podębska.

źródło: www.pracodawcyrp.pl