Pytanie

Mamy budynek, który nie ma jeszcze protokołu końcowego robót budowlanych (istnieje tylko protokół odbioru technicznego), jest wpis w dzienniku budowy kierownika robót o zakończeniu budowy z lutego bieżącego roku (nie potwierdzony przez inspektorów), oczywiście nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie. W maju tego roku zostały aktami przeniesione prawa własności lokali mieszkalnych.
Z jaką datą przenieść grunt do niższej stawki?

Odpowiedź

Wpis w dzienniku budowy kierownika robót o zakończeniu budowy jest początkową datą, z którą można zmienić stawkę podatku od nieruchomości.

Uzasadnienie

Choć nie zostało to wyartykułowane wprost, z pytania należy domyśleć się, iż chodzi o zmianę wysokości stawki podatku od nieruchomości ze stawki od gruntów związanych z działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z  12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) – dalej u.p.o.l., na stawkę dla gruntów pozostałych, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. c) u.p.o.l.

Definicje gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej zawiera art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. Stanowi ona iż są to grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem gruntów związanych z budynkami mieszkalnymi, a także gruntów pod jeziorami, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Jeśli deweloper nabył grunt inwestycyjnie, to sam fakt jego posiadania powodował zastosowanie wyższej stawki podatku. Natomiast, w momencie rozpoczęcia budowy budynków mieszkalnych, powinna nastąpić zmiana kwalifikacji stawki podatku z wyższej na niższą. Istotnym elementem jest, iż grunt nie będzie związany z działalnością gospodarczą jeśli budynek mieszkalny powstanie (zostanie wybudowany). Można szukać momentu zmiany stawki już w momencie rozpoczęcia prac budowlanych – lecz zgodnie z definicją budynku zawartą w art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. jest nim obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Zatem wydaje się jednak, iż o budynku można mówić dopiero po jego wybudowaniu, co stwierdza wpis w dzienniku budowy kierownika robót o zakończeniu budowy. Moim zdaniem ten moment jest właściwy, gdyż definicja gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej odnosi się do gruntów związanych z budynkami, co sugeruje konieczność istnienia budynku, czyli jego wybudowanie, a nie formalny odbiór.