Wiodącym tematem podejmowanym przez uczestników konferencji „Samorząd zawodowy w demokratycznym państwie prawa” była deregulacja i związane z nią zagrożenia. Mówił o nich m.in. Tomasz Michalik – przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Na konferencji zorganizowanej z inicjatywy Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wraz z Mazowieckim Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego pojawili się przedstawiciele dziesięciu samorządów zawodowych. Głos zabrali reprezentanci doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów, architektów, inżynierów budownictwa, biegłych rewidentów, lekarzy i lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, pielęgniarek i położnych oraz aptekarzy. Wszyscy podkreślali rolę korporacji zawodowych w umacnianiu idei samorządności oraz zawracali uwagę na obecne problemy ich zawodów. Nie zabrakło również dyskusji o deregulacji, gdyż – zdaniem prelegentów – odbieranie samorządom zawodowych ich uprawnień i obowiązków, prowadzi do zagrożenia interesów obywateli. Mówił o nich m.in. Tomasz Michalik – przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
„Doradca podatkowy stoi na straży interesów obywatela i Skarbu Państwa. Jest ważną częścią systemu ochrony podatnika i jednocześnie jest gwarantem poprawności wpływów budżetowych, a deregulacja w kształcie proponowanym przez rząd niewątpliwie podważy tę rolę gwaranta” – wyjaśnia Tomasz Michalik, dodając: „Osoby bez właściwego przygotowania, które po deregulacji zostaną dopuszczone do wykonywania czynności podatkowych, nie będą związane zasadami etyki, nie będą posiadać obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC ani zachowania tajemnicy zawodowej, i dlatego mogą obniżyć bezpieczeństwo majątkowe obywateli i negatywnie wpłynąć na wysokość dochodów Skarbu Państwa”.
W trakcie konferencji pojawiły się również propozycje stworzenia ustawowej platformy porozumienia i uzgodnień między rządem a samorządami zawodowymi, a także ustawy regulującej sprawy wszystkich zawodów zaufania publicznego i samorządów zawodowych dla nich powołanych. Być może pierwszym krokiem w tym kierunku będzie spotkanie z przedstawicielami samorządów zawodowych, poświęcone propozycjom zmian legislacyjnych, które zaproponował wicemarszałek Stanisław Karczewski.
Istnienie samorządów zawodowych ma swoją podstawę w art. 17 ust. 1 Konstytucji RP, który stanowi, że ich głównym zadaniem jest sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów zaufania publicznego w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Obecnie w Polsce działa 17 samorządów zawodów zaufania publicznego.